Opština Knić rešila je da ozbiljno poradi na razvoju turističkih potencijala. Na javnom uvidu trenutno se nalazi Nacrt plana detaljne regulacije za jedinstveni kompleks Sunčev breg, koji omogućava gradnju raznovrsnih i atraktivnih turističkih, ali i poslovnih i stambenih sadržaja.
Ilustracija (Foto: Pixabay.com)
Prema planskoj dokumentaciji, u katastarskoj opštini Vučkovica, na rubnom istočnom delu opštine Knić na površini od 30,73 hektara, u planu je gradnja etno muzeja i amfiteatra za kulturne manifestacije, bazena, akva parka i sportskih i dečjih igrališta, doma za stara lica i centra za rehabilitaciju, hotela, apartmana, pansiona, restorana, kafea, kao i objekata za stanovanje, park-šume, skvera, crkve i objekata saobraćajne i komunalne infrastrukture - internih saobraćajnica, šetališta, parkinga, pa čak i helidroma.
Po rečima Nataše Pantović iz Odeljenja za urbanizam Opštine Knić, Plan detaljne regulacije kompleksa nalazi se na skraćenom javnom uvidu, od 11. do 26. novembra, s obzirom da opština, koja je naručilac plana, želi da požuri sa usvajanjem jer ima dosta zainteresovanih investitora.
- Zbog velikog interesovanja zakazana je sednica Komisije za planove za 1. decembar i ako ne bude nikakvih primedbi plan bi mogao da bude usvojen do kraja godine, a sa gradnjom bi se u tom slučaju krenulo odmah početkom sledeće – kaže Pantović za eKapiju.
Projekat Sunčev breg je, kako je navedeno u dokumentaciji, deo nove koncepcije razvoja Knića kao opštine sa prirodnim i pejzažnim bogatstvima, očuvanom životnom sredinom, bogatim kulturnim nasleđem i tradicijom seoskog i lovnog turizma, ali i dobrim saobraćajnim vezama. Naime, do lokacije budućeg kompleksa okružene poljoprivrednim i šumskim zemljištem vodi nekategorisani put povezan sa državnim putem Batočina – Kragujevac – Kraljevo, a tu su i manji aerodromi u neposrednom okruženju opštine (Kragujevac, Lađevci, Preljina).
Komples Sunčev breg će prema planu biti podeljen u dve celine. Prva će na površini od 22,10 hektara obuhvatati turistički kompleks sa obodnim saobraćajnicama i svim pomenutim sadržajima za smeštaj, rekreaciju, razonodu, lečenje i drugo.
Druga celina podrazumeva stambeni kompleks namenjen seoskom etno, eko i vikend stanovanju, kao i park-šumu i skver. Zona etno stanovanja obuhvatiće postojeća i nova seoska domaćinstva i vikend kuće u kojima je moguće razvijati različite programe turističke ponude: smeštaj, domaća radinost, proizvodnja zdrave hrane na bazi lokalnih organskih sirovina, ugostiteljstvo, rekreacija (plivanje, jahanje, šetnja)...
Kada je reč o komunalnoj infrastrukturi i pravilima gradnje, u planu su objekti koji će biti građeni uz poštovanje mera energetske efikasnosti (solarni kolektori, energetski pasoši...), a gradiće se i distributivni gasovod i stubne trafostanice.
Plan detaljne regulacije za kompleks Sunčev breg izradilo je kragujevačko javno preduzeće Urbanizam.