Posle bezmalo pola veka stagnacije, u prestonici je trenutno aktuelna izgradnja nekoliko stambeno-poslovnih zgrada koje premašuju visinu od 100 metara. U naredne dve godine panorama glavnog grada biće znatno promenjena završetkom "Ušće kule 2" visine 103,9 metara i višespranice u okviru kompleksa "West 65" visoke 150 metara, obe na Novom Beogradu. Takođe, počela je izgradnja objekta visine 168 metara u sklopu projekta "Beograd na vodi", dok se na početku Ulice kneza Miloša uskoro očekuje realizacija projekta "Skyline" visokog 129 metara.
Ilustracija (www.pixabay.com)
Kako su, za Novosti, rekli iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, plansku dokumentaciju kojom se utvrđuje mogućnost izgradnje visokih objekata donosi Grad Beograd.
- Visina objekata se propisuje različito, u zavisnosti od lokacije na kojoj se planira izgradnja i zavisi od mnogo faktora, kao što su ambijentalne celine, okruženja i procene o racionalnoj upotrebi građevinskog zemljišta. Svaka jedinica lokalne samouprave, pa tako i Grad Beograd, ima ovlašćenje da samostalno planira i uređuje svoju teritoriju - kažu iz Ministarstva.
Prema rečima resornih organa, u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji, Ministarstvo je nadležno za izdavanje svih akata potrebnih za izgradnju objekata koji premašuju visinu od 50 metara.
Beograd bi za samo nekoliko godina trebalo da krase četiri oblakodera viša od 100 metara, što će bitno promeniti panoramu prestonice i dati joj izgled najvećih evropskih metropola. Prva, čiji se završetak očekuje već na proleće ove godine jeste "Ušće kula 2", koja se gradi pored bivše zgrade Centralnog komiteta na Novom Beogradu, a čija je visina identična višespratnici koju je NATO bombardovao 1999. godine i iznosi 103,9 metara.
Posle izgradnje stambenog dela, neimari u novobeogradskom Bloku 65 pre dve godine započeli su drugu fazu radova na kompleksu "West 65", koja uključuje i kulu visine 150 metara, sa 40 spratova. Ovaj objekat imaće poslovni i stambeni deo i kada se završi predstavljaće prvi neboder viši od 150 metara na Balkanu. Trenutno se na objektu izvode grubi građevinski radovi, koji su premašili 20. sprat, pa se očekuje da se prvi stanari usele najkasnije 2021. godine.
Kada se izgradi "Kula Beograd", koja je deo projekta "Beograd na vodi" vrednog 3,5 milijarde evra, svojom visinom od 168 metara nadmašiće konkurenciju. Prvobitni plan da ovaj soliter ima 220 metara nije ispoštovan, pa će neimari grube građevinske radove završiti na 40. spratu i 168. metru. Namena budućeg kolosa biće hotelsko-stambene prirode, a prostiraće se na 47.000 kvadrata i koštaće oko 90 miliona evra. Posle višegodišnjih odlaganja i obimnih radova na pobijanju šipova, kula je prošle godine konačno krenula u visinu. Trenutno se odvijaju grubi građevinski radovi, a neimari bi kompletan posao na budućem simbolu Beograda trebalo da okončaju najranije za dve godine.
Projekat izraelskih investitora, stambeni i poslovni kompleks "Skyline", koji će se uzdići na raskršću novog i starog Beograda, između reke Save, Ulice kneza Miloša i samog centra grada, uveliko je u toku. Na prostoru bivšeg Saveznog ministarstva unutrašnjih poslova, koje je oštećeno u NATO agresiji na Srbiju 1999. godine, nići će tri objekta visine 66, 77 i 129 metara, čija će izgradnja koštati 200 miliona evra. Do sada je urađena najniža zgrada od 17 spratova, dok se završetak čitavog kompleksa očekuje u narednih nekoliko godina.
U 20. veku na teritoriji glavnog grada izgrađena su samo tri objekta viša od 100 metara. Najviši među njima je "Geneks kula" izgrađena 1980. godine sa 115 metara, zatim "Kula Ušće" (bivša zgrada CK) izgrađena 1961. godine visine 104 metra i simbol prestonice "Beograđanka" visoka 101 metar, koja krasi glavni grad od 1974. godine.