Grad Užice pokrenuo je dva značajna projekta kojima će se rešiti problem otpadnih voda i vodosnabdevanja u Parku prirode "Šargan-Mokra gora".
Kako je za "eKapiju" objasnio Miladin Pećinar iz Direkcije za izgradnju grada Užica, planirana je izgradnja vodozahvata, magistralnog cevovoda, rezervoara, crpnih stanica i izgradnja glavnog kanalizacionog kolektora sa uređajem za prečišćavanje otpadnih voda. Generalne i glavne projekte vodovoda i kanalizacije izradilo je preduzeće "Vodoinženjering" iz Beograda.
- Ukupna površina Parka prirode "Šargan-Mokra gora" iznosi 10.813,73 ha, od čega je 4.433,33 ha u državnoj svojini, a 6.380,40 ha u privatnoj i drugim oblicima svojine. Na području Parka prirode "Šargan – Mokra gora" uspostavljeni su režimi zaštite I, II i III stepena.
- Izgrađenost kanalizacije na području Parka je minimalna, postoji jedan uređaj za prečišćavanje otpadnih voda izgrađen za potrebe "Drvengrada", ali je kapacitet nedovoljan. Izgrađen je i jedan uređaj za potrebe "Železnice Srbije", na koji je povezan manji broj objekata tog preduzeća i nekoliko stambenih objekata – naveo je Pećinar.
Osim nedovoljne izgrađenosti kanalizacije, ni postojeća izvorišta "Kamiško vrelo" i "Klenovac" nisu dovoljna, zato se u cilju stabilnijeg vodosnabdevanja pojačava kaptiranje izvora "Vrelo".
Za navedene projekte sredstva su obezbeđena iz NIP-a, s tim što je za deo projekta koji se odnosi na otpadne vode zaduženo Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja, a za vodosnabdevanje Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Ugovoreni su radovi za izgradnju kanalizacione mreže sa preduzećem "Jedinstvo" Sevojno za iznos od 71,5 miliona dinara.
Naš sagovornik je naveo da je za projekat otpadnih voda obezbeđena potrebna dokumentacija.
- U toku je izrada glavnog projekta uređaja za prečišćavanje otpadnih voda kapaciteta 2.000 ES i studije o proceni uticaja radova na životnu sredinu.
Projekat vodosnabdevanja još nije počeo da se realizuje, ali je za isti obezbeđen najveći deo dokumentacije i saglasnosti.
Govoreći o najznačajnijim korisnicima iz privrede, on je naveo da je "Kotroman" jedino preduzeće koje se nalazi u Parku prirode "Mokra gora", a koje duži niz godina ne radi.
- Najveći potrošači su postojeći i budući turistički objekti Železnice i "Drvengrada", kao i individualni objekti - rekao je Pećinar.