Lamele B i C Kliničkog centra Vojvodine, koje predstavljaju postojeći kosturi u okviru nedovršenog kompleksa najvećeg zdravstvenog centra u Vojvodini, dobile su „zeleno svetlo" za početak izgradnje, potvrđeno je za 021 u Evropskoj investicionoj banci (EIB).
Tenderska dokumentacija je ispravna (nakon što je u više navrata proteklih godina bila na razmatranju u Luksemburgu), a u narednih sedam do 10 dana trebalo bi da bude raspisana javna nabavka za odabir izvođača radova na izgradnji blokova B i C.
Ovako će izgledati kompleks Kliničkog centra Vojvodine (foto: Pokrajinska vlada)
- Po proceduri EIB, tender traje 60 dana, sledi ekspertiza njihovih timova i očekuje se da će do kraja godine biti potpisan ugovor sa odabranim izvođačima radova. Potom stupamo u građevinske radove, vredne 32,6 miliona evra. Objekat će biti površine 33.275 kvadrata, spratnost 5+3, a planirana je direktna topla veza sa Poliklinikom, Internom klinikom i Urgentnim centrom, tj. postojećim blokom A. Očekujemo 348 novih kreveta, 22 kreveta za hiruršku intenzivnu negu, 24 kreveta na poluintenzivnoj hirurškoj nezi i 14 kreveta za jedinicu za transplantacionu hirurgiju u okviru potpuno nove jedinice KCV - naveo je sekretar za zdravstvo Zoran Gojković na sednici otvorenoj za medije.
Kako je od ranije poznato, u novim blokovima biće ukupno 16 novih operacionih sala, u prizemlju će biti kompletna dijagnostika, odeljenje za sterilizaciju, laboratorija i nuklearna medicina, a Gojković je naveo da će sve sobe biti urađene po evropskim standardima, što znači da će biti jednokrevetne i dvokrevetne, uređene i sa zasebnim toaletima. Blokovi će imati ukupno 10 liftova i četiri stepenišna jezgra.
Ovako će izgledati kompleks Kliničkog centra Vojvodine (foto: Pokrajinska vlada)
Paralelno će se raditi rekonstrukcije postojeće Interne klinike i Poliklinike. Istovremeno će se nabavljati i nova oprema, kreveti i sve što je potrebnokako bi, sa završetkom svih radova, objekat bio potpuno useljiv.
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović pojašnjava da su radovi već prijavljeni i da je građevinska dozvola, koju je Gradska uprava za urbanizam izdala 2016. godine, i dalje važeća. Na pitanje 021 da li se postojeće klinike, po njihovom iseljenju u novoizgrađene blokove, mogu koristiti u drugu svrhu, poput gradske bolnice, Mirović kaže da se razmišlja o svakoj opciji.
Ovako će izgledati kompleks Kliničkog centra Vojvodine (foto: Pokrajinska vlada)
- Ima dosta starih objekata čija je rekonstrukcija jako skupa. Međutim, treba imati u vidu da je broj pacijenata koji se leče na klinikama KCV iz godine u godinu sve veći i ovaj prostorni plan za A, B i C blok, koji je napravljen pre dosta godina, već sada ima svoje nedostatke. Prostornim urbanističkim planom, na tom području je predviđen i D blok za smeštaj dodatnih sadržaja, a čak i sa D blokom nećemo na jednom mestu moći da zadovoljimo sve potrebe građana Vojvodine. U ovom trenutku razmatramo sve opcije, imamo dosta problema i sa sadržajem koji treba da koristi uprava Kliničkog centra, a nažalost mali deo objekata će biti srušen jer je neuslovan da se adaptira. Sve ostalo će biti iskorišćeno - navodi Mirović za 021.