Svaki građevinski proizvod napravljen u Srbiji moraće da ima jasnu deklaraciju i znak da je proizveden u skladu sa međunarodnim i domaćim standardima. To su novine predloga Zakona o građevinskim proizvodima koji je ušao u skupštinsku proceduru.
Tako će 1.200 različitih građevinskih proizvoda napravljenih u Srbiji, poput vrata i prozora, građevinskih blokova, vodovodnih cevi, najzad biti jasno deklarisano, što do sada nije bio slučaj.
Zbog toga što je domaće zakonodavstvo u toj oblasti neusklađeno sa evropskim, srpska industrija građevinarstva, kao i rad sertifikacionih kuća u ovoj oblasti, godinama nisu konkurentni na tržištu Evropske unije.
- Domaći privredni subjekti koji su svoje poslovanje već prilagodili propisima EU i već posluju na tom tržištu, imaju dodatne troškove jer svoje proizvode moraju da usklade i sa domaćim zakonodavstvom, koje je u odnosu na evropsko, u najvećoj meri zastarelo - navodi se u objašnjenju predloga novog zakona.
Koliko je ovaj propis značajan za industriju svake zemlje možda najbolje ilustruje podatak da je nakon usklađivanja svog zakonodavnog okvira sa evropskim standardima, Slovenija u oblastima proizvodnje betona, agregata i betonskih proizvoda, a u periodu od 2002. do 2006. godine, povećala broj firmi u ovoj oblasti za sedam procenata. Prihod od prodaje proizvoda slovenačkih preduzeća na teritoriji EU skočio je u tom periodu za čak 80 procenata, a broj preduzeća iz oblasti građevinarstva se povećao za 25 odsto.
Ilustracija (www.pixabay.com)
Novim zakonom biće uređeni uslovi za stavljanje na tržište građevinskih proizvoda i izrada deklaracije o performansama, stavljanje znaka usaglašenosti na građevinske proizvode, kao i obaveze preduzeća prilikom proizvodnje, prodaje, distribucije...
Pravila će važiti za proizvođače, uvoznike i distributere građevinskih proizvoda, laboratorije, sertifikaciona tela, projektante, izvođače radova, lica koja obavljaju stručni nadzor u toku građenja objekata, odnosno izvođenja radova, ali i državne organe i investitore.
Svaki građevinski proizvod koji se se nađe u prodaji moraće da prati deklaracija o performansama, u pisanoj ili elektronskoj formi. Takođe, na materijalu će morati da stoji i srpski „znak usaglašenosti" koji, kako se navodi u predlogu zakona, mora biti vidljiv, čitljiv i neizbrisiv.
Inspektori će imati ovlašćenja da sve proizvode unište ukoliko nemaju „nalepnicu" o kvalitetu i bezbednosti.
Propisane su i kazne za preduzeća od 100.000 do 2.000.000 dinara ako budu prodavala nedeklarisani građevinski materijal a određene su i druge kazne za nesavesne proizvođače, trgovce ali i nadležne agencije za proveru kvaliteta materijala. Jedan od osnovnih razloga za donošenje ovog zakona je i ispunjavanje obaveze usklađivanja domaćeg zakonodavstva sa propisima Evropske unije iz Pregovaračkog poglavlja 1, o slobodnom kretanju robe.
Put Srbije ka EU podrazumeva, pored mnogih drugih reformskih procedura, i pripremu za uslove i zahteve konkurentnog zajedničkog evropskog tržišta i zato uspostavljanje nacionalnog sistema infrastrukture kvaliteta građevinskih proizvoda ima više ciljeva.
Između ostalog, predstavlja preduslov slobodnog protoka robe i otklanjanja tehničkih barijera u trgovini, zaštitu potrošača, pristup međunarodnim tržištima ali otvara i pristup unutrašnjem tržištu EU od oko 500 miliona potrošača.