Uređene industrijske i slobodne zone privlače investitore pa se u njihov razvoj sve više ulaže. Od 2014. godine u okviru Vladinog programa za njihovo opremanje realizovana su 103 infrastrukturna projekta, vredna 1,7 milijadi dinara. Polovinu finansira Ministarstvo privrede, a polovinu lokalne samouprave.
Od početka godine pokrenuto je 13 projekta, vrednih 430 miliona dinara. U sedam lokalnih samouprava nastavljeni su radovi na širenju postojećih poslovnih zona, a u ostalim je započela gradnja komunalne i saobraćajne infrastrukture, gasne, elektro i telekomunikacione mreže za nove zone.
- Danas gotovo da nemamo lokalnu samoupravu da nije spremna da neki investitor dođe ili da neki koji je već tu reinvestira, proširi se i uveća svoje poslovanje - kaže Dragan Stevanović, državni sekretar u Ministarstvu privrede.
Poslovne zone koje su privukle najviše investitora su u Šimanovcima, zatim u Beogradu, Rumi, Nišu, Svilajncu, Šapcu i Pirotu.
Uz postavljanje ograde, kamera i osvetljenja, za potrebe poslovne zone Bunuševac u Vranju, grade i obilaznicu i dva kružna toka jer je to kažu, zahtev budućih investitora.
- Imamo četiri plana regulacije u slobodnoj zoni, jednim je urađena nivelacija i gotovo kompletna infrastruktura - voda kanalizacija, telefon kabl i struja, dok su ostali u razradi - kaže Goran Živković, direktor slobodne zone Vranje.
U Vladi kažu, da u okviru tog paketa podrške lokalnoj infrastrukturi podsticajima motivišu investitore da dolaze i u manje i nerazvijene sredine.
- Veći nivo podsticaja, ali i manji nivo uslova za kvalifikovanje za posticaje se postavljaju lokalnim samoupravama koje su nerazvijene - kaže Dragan Stevanović.
Te investicije se isplate se za tri do pet godina a najavžnje je zapošljavanje lokalnog stanovništva. Trošenje novca za projekte poslovnih zona je pod strogim nazorom. Od stotinu javnih nabavki za te namene samo u dva slučaja bilo je nepravilnosti što je kažu nadležni, zanemarljivo.