Učenici Prve tehničke škole u Kragujevcu, na smeru elektrotehnike, drugu godinu za redom za maturski rad radili su projekat solarnog sistema, koji škola primenjuje i ostvaruje uštedu u potrošnji električne energije.
Maturant Igor Stevanović u izjavi „Tanjugu“ rekao je da su učenici prvo radili na pripremi proračuna – koliki je broj sunčanih sati, zatim kolika je korisna snaga koja se dobija iz solarnih panela, potom nabavljali materijal i opremu i onda radili na izradi projekta.
- Radili smo dva meseca i to samo vikendom zbog bezbednosti đaka, da se slučajno neko ne povredi, a i da nam neko ne bi smetao. Prvo smo radili sa panelima a onda sa kanaleta i sve je išlo dobro – rekao je Stevanović i dodao da su veći deo materijala našli u Kragujevcu, da su ga kupovali, te da i u tome nisu imali probleme, jer im je profesor Filip Dragaš pomagao.
Za Nemanju Kneževića veliko je zadovoljstvo što učenici koji su rođeni 1996. godine ostavljaju školi projekat na upotrebu.
- Projekti mogu da služe i drugim generacijama. Solarni punjač za mobilne telefone postavili smo u prizemlju škole, a osvetljenje je u hodnicima prizemlja zgrade i prvog sprata. Kada padne mrak prekidači se uključuju i hodnik prizemlja i prvog sprata osvetljen – objašnjava Knežević.
Razlika između solarnog sistema urađenog prošle godine i ovogodišnjeg je u snazi, objašnjava profesor predmeta elektrostruke Dragaš i dodaje da solarni punjač za mobilni telefon, u kojem su učestvovali i učenici iz kluba elektroničara, ima priključke za pet različitih telefona, čije se baterije pune za deset minuta.
Prema njegovim rečima, izlazni napon solarnih panela je 12 volti, a punjači za mobilne imaju oko pet, tako da unutar punjača koji su učenici uradili postoji sistem koji smanjuje taj napon.
- Od prošle godine kada je uveden predmet obnovljivi izvori energije, a koji od skoro postoji u srpskom školstvu, želeo sam da učenici imaju više mogućnosti da to i praktično rade. Prošle godine maturanti su uradili prvi solarni sistem za napajanje mobilnih telefona i rasvetu za prizemlje zgrade, a ovogodišnja generacija uradila je drugi projekat solarnog sistema za osvetljenje i to najsavremenijim led trakama – rekao je Dragaš.
Prema njegovim rečima, svaka generacija maturanata pet godina radiće projekat solarnog napajanja, kako se učenici ne bi bavili samo papirologijom.
- Prema mojim nekim procenama za pet godina trebalo bi da ušteda u potrošnji električne energije dostigne 20 procenata – naveo je profesor Dragaš, koji devet godina honorarno radi u toj školi.
Direktor škole Nenad Andrić kaže da ušteda eletkrične energije sada iznosi oko dva-tri odsto i, takođe, veruje da će za nekoliko godina biti deset puta više.
- Veliko je zadovoljstvo što su naši učenici ovim projektom, kao i svim ostalim koji se rade u ovoj školi, pokazali da nije sve suvoparna nauka i da je došla do izražaja kreativnost i svestranost mladih ljudi. Ovim solarnim sistemom učenici su pokazali da postoje mladi ljudi koji će sutra dati ozbiljne rezultate na polju nauke i to je svakako ono što nas kao predavače raduje, a nastavni kadar će ih, kao i do sada, podržavati u tome – rekao je Andrić.
Prvi projekat solarnog sistema učenika ove škole od Francuskog insituta u Beogradu osvojio nagradu za najbolju inovaciju u školstvu, a ona se sastoji od stručne literature o uštedi koju ostvaruju obnovljivi izvori energije. I za ovogodišnji projekat, i maturanti i profosor Dragaš, veruju da će dobiti priznanje.