„Diverzifikacija izvora energije i ruta za isporuke gasa je u ovom trenutku važnija za energetsku bezbednost u Evropi i van nje nego ikada pre“. To je izjavio direktor sektora za energetiku i prirodne resurse „Evropske banke za obnovu i razvoj“ (EBRD) Rikardo Puliti, i ocenio da je zato potrebna podrška međunarodnih finansijskih institucija „Kaspijskom energetskom koridoru“.
Puliti je, na trećoj konferenciji o „Kaspijskom koridoru“ u Londonu, a čiji je domaćin „Evropska banka za obnovu i razvoj“, govorio o značaju tog gasnog koridora za proizvodnju, tranzit i potrošnju gasa od Azerbejdžana do zemalja zapadne Evrope.
- Mislim da je veoma važno da, u trenutku kao što je ovaj, vlade, multilateralne finansijske institucije i komercijalne banke obnove podršku za ovaj važan deo infrastrukture – rekao je on.
„Kaspijski energetski koridor“ je, prema njegovim rečima, izuzetno važan, jer pruža veću energetsku bezbednost za zemlje potrošače, u ovom slučaju Evropu, u uslovima diverzifikacije izvora i ruta. Taj koridor istovremeno, smatra on, pruža veliku priliku za Tursku i druge tranzitne zemlje, poput Gruzije, koje će tako postati značajnije u pogledu obima transporta gasa i u pogledu energetskih čvorišta.
Puliti je naglasio da je ovaj projekat izuzetno značajan i za zemlje proizvođače, poput Kazahstana, Turkmenistana, Azerbejdžana, koje su trenutno ili potencijalno dobavljači velikog tržišta kao što je Evropska unija, i drugih zemalja u području zapadnog Balkana.
Ovaj energetski koridor nije samo važan za države koje ga trenutno koriste, ili ga mogu koristiti, već je važan i za budućnost, jer bi u dogledno vreme mogao da se poveže ka Turskoj i Evropi, naveo je on, dodajući da region istočnog Sredozemnog mora ima važna nalazišta, velika gasna polja poput Levijatana ili Tamara.
- Ovo je samo jedna od opcija, i priznajem da se stvari mogu promeniti, ali mislim da se moramo fokusirati na tehničke mogućnosti. Moramo razmišljati o severnom Iraku i jednog dana možda o Iranu. Priznajem da nisu uspunjeni svi uslovi, ali ovo su velika polja i veoma interesantna, i jednog dana to možda bude bilo moguće – kazao je zvaničnik EBRD.
Kada je reč o Evropskoj uniji i Evropi, koridor će se u budućnosti uskladiti sa dokumentom o energetskoj bezbednosti, koja je, po njegovim rečima, povezana sa mnogim drugim aspektima, poput energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije.
- Ne zaboravimo da je gas savršeno gorivo kojim bi se dopunila proizvodnja električne energije dobijene iz obnovljivih izvora. Obnovljivim izvorima je potrebna rezervna varijanta zbog njihovog problema isprekidanosti, a gas je veoma brz, fleksibilan i može pružiti takvu vrstu podrške – kaže Puliti.
Puliti je takođe ukazao na značaj energetske efikasnosti, poručivši da se ne može samo razmišljati o povećanju proizvodnje goriva, već se mora voditi računa o tome da se gorivo koristi na najefikasniji mogući način.
- EBRD je uvek bila među prvima za to, i počeli smo da radimo sa zemljama na planu energetske efikasnosti nacionalnih ekonomija, gde je da biste proizveli samo jednu jedinicu BDP-a potrebno dosta energije – istakao je on.
Pozivajući sve one koje povezuje „Kaspijski koridor“ da pruže podršku tom projektu, od proizvođača, preko tranzitnih zemalja i potrošaca do finansijskih institucija i industijskih kompanija, Puliti je ocenio da je se ovde radi o „nečemu što bi zaista moglo da promeni način na koji snabdevamo Evropu gasom“.