Građevinari iz zemalja bivše Jugoslavije pokušavaju da naprave konzorcijum kako bi zajednički nastupili na afričkom i azijskom trzištu, a traženi su u Libiji, Alžiru i Iraku.
Sekretar „Udruženja za građevinarstvo Privredne komore Srbije“ Viktor Kobjerski rekao je u izjavi za „Tanjug“ da srpska privredna komora pregovara sa komorama iz Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije i Slovenije o objedinjavanju građevinske operative za zajednički nastup na stranim tržištima.
- Hoćemo da se vratimo na treća tržišta, gde smo ranije bili vrlo popularni i zajednički vrlo dobro radili i mogli da odgovorimo na sve zahteve investitora – istakao je Kobjerski.
Prema njegovim rečima, veliki investitori iz Libije, Alžira i Iraka traže naše građevinare, ali Srbija nema dovoljan broj radnika za velike poslove, niti potrebne garacije.
- Planiramo da sa tim zemljama napravimo konkretne dogovore – rekao je Kobjerski napomenuvši da se u tom delu sveta smiruju tenzije i popravlja bezbednosna situacija.
On je naglasio da je cilj da firme iz regiona više ne budu podizvođači i u podređenom položaju već da budu angažovane kao glavni izvođači i nosioci posla.
Kobjerski je rekao su srpski građevinari traženi i u Francuskoj i da će sa pojedinim starim i proverenim firmama otići 4. marta u Pariz kako bi pregovarali sa francuskim građevinarima.
Francuzi, kako je rekao, nude srpskim firmama da u velikim projektima u svetu učestvuju kao podizvođači, s obzirom da francuske firme imaju reference za najveće poslove.
Kobjerski ističe da Francuzi cene naše građevinske stručnjake i radnike, kao i da u tim zajedničkim poslovima naši građevinari neće biti degradirani.
Govoreći o Zakonu o planiranju i izgradnji i obavezi svih lokalnih samouprava u Srbiji da od početka marta izdaju građevinske dozvole za 28 dana, Kobjerski je naveo da je građevinska industrija jedva čekala usvajanje izmena i dopuna tog zakona i izarazio uverenje da će on podići građevinsku aktivnost u zemlji i privući investitore.
Banke bi, kaže, trebalo sve to da podrže kreditima sa manjim kamatama i da se mladim bračnim parovima koji kupuju prvi stan odobravaju jeftiniji krediti. On je dodao da je za srpsku privredu vrlo važno da poveća stanogradnju, s obzirom da nju prate mnoge grane privrede.
Kobjerski navodi da je Zakon o planiranju i izgradnji dosta skratio proceduru za izdavanje građevinskih dozvola i da Srbija po tom pitanju više neće biti tretirana kao jedna od najzaostalijih zemalja Evrope.
Taj građevinski stručnjak je, komentarišući nedavni incident u osnovnoj školi u Vučju kod Leskovca kada se u učionici srušio novomontirani krov, naglasio da Srbiji još nedostaju odgovarajući propisi kojima treba osigurati kvalitet gradnje u Srbiji.
- Sve visilice su popucale i ceo krov se srušio, da je slučajno neko bio u toj učionici mogao je da strada – naveo je on i poručio kvalitet gradnje i građevinskog materijala mora strože kontrolisati.
On je objasnio da je krov pao zato što su visilice bile veoma tanke i poručio da nadležni organi moraju da kontrolišu postavljanje takvih građevinskih elemenata, a naročito u školama.