Građevina je najkritičnija oblast koju kontroliše inspektorat za rad. Prema podacima, upravo je tu najviše povreda na radu, rada na crno i nepoštovanja nošenja zaštitne opreme.
Ilustracija (Foto: Pixabay.com)
- Od zaštitne opreme smo dobili samo radne cipele i to je to, ništa drugo. Radna odela nemamo. Sami kupujemo u prodavnicama, ko kako zna. Kad dođu inspektori pišemo zapisnike i tako – kažu radnici.
Većina ozbiljnih poslodavaca, ipak, ne dozvoljava da plaća kazne za nepoštovanje odredaba zakona o radu.
- Kao što vidite svi radnici ovde na gradilištu imaju zaštitnu opremu. Uredno su prijavljeni, osposobljeni, imaju ugovre o osposobljenosti za rad na poslovima koje izvode ovde – kaže Dejan Veljković, rukovodilac Službe zaštite na radu.
Inspekcija rada na teritoriji Pirotskog okruga od juna meseca intenzivno kontroliše građevinare i to prvenstveno one koji rade na izgradnji Koridora 10.
- U toku ove godine 39 radnika smo otkrili kojima nije bio regulisan radno pravni status. Nakon naših kontrola veliki broj radnika je prijavljen, zaključeni su im ugovori o radu, ali ne smemo pobeći od činjenice da iako je rad na crno smanjen i poboljšana bezbednost i zdravlje na radu i dalje ima rada na crno – kaže Aleksandar Popović, načelnik inspekcije rada za Pirotski okrug.
Kaznena politika i mere koje se preduzimaju imaju, prevashodno cilj, da se smanji rad na crno i poveća bezbednost i zdravlje radnika. Uprkos tome, poslodavci i dalje traže rupe u zakonu ili ga ignorišu. Zbog toga će inspekcija nastaviti sa pojačanim kontrolama.