Srbija bi do 2020. godine trebalo da uloži 1,6 milijardi evra da bi dostigla prosek Evropske unije u potrošnji energije u zgradarstvu, izjavila je savetnik Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Maja Đurović-Petrović.
- Specifična potrošnja energije u javnim zgradama oko 150 kilovat sati po kvadratnom metru na godišnjem nivou, dok se ta potrošnja u bolnicama kreće neverovatnih 308 kilovat sati – izjavila je ona na skupu „ESCO šansa za poboljšanje energetske efikasnosti u javnim ustanovama“ koju je organizovao CEDEF. - To je višestruko više u odnosu na prosek EU.
Đurović-Petrović je dodala da je zgadarstvo energetski najzahtevniji sektor u Srbiji, a u kome samo domaćinstva koriste preko 50 odsto enegije. U cilju postizanja energetske efikasnosti u javnim ustanovama, na skupu je predstavljen EBRD regionalni program energetske efikasnosti za Zapadni Balkan (REEP), kojim se uvodi ESCO koncept u region.
Pomoćnik ministra energetike Miloš Banjac izjavio novinarima bi Srbija u narednim godinama mogla da uštedi oko deset odsto električne energije kroz ESCO koncept koji podrazumeva sklapanje javno-privatnih partnerstava radi sprovođenja mera energetske efikasnosti u javnim ustanovama.
- Projekti energetske efikasnosti su veoma isplativi, ali u ovom trenutku ni opštine, ni gradovi nemaju dopunskih sredstava na raspolaganju da ih finansiraju u javnim ustanovama. Zato je model javno-privatnih partnerstava najbolji model jer ne podrazumeva novo zaduživanje države i rast javnog duga – navodi on.
Banjac dodaje i da bi privatne kompanije koje uđu u ovaj posao uspele da ostvare profit, a javni sektor bi ostvarivao značajne uštede kroz niže račune za struju.
Predstavnik „Evropske banke za obnovu i razvoj“ (EBRD) Toivo Miler izjavio je da ova banka u Srbiji finansira šest projekata energetske efikasnosti koji se odnose na ulično osvetljenje, a da će u narednom periodu biti realizovano još 10 takvih projekata.