Podbara se guši od azbesta na starim industrijskim postrojenjima, a ovog opasnog materijala puni su još i Telep, Salajka, Klisa i Adice. Iako je grad krenuo u akciju skidanja azbestnih krovnih ploča sa škola, Novi Sad ima napretek ovog opasnog materijala o kojem niko ne vodi računa.
Ilustracija (Foto: Pixabay.com)
Zasad su azbestne ploče skunute sa krova Elektrotehničke škole „Mihajlo Pupin“, dok se na isti problem požalila i osnovna škola u Budisavi. Iz Gradske kuće saopštavaju da trenutno ne znaju koje još škole imaju takve krovove, ali znaju da će njihovo uklanjanje biti tokom raspusta sledeće godine.
- Najviše ovog materijala ima na krovovima, zidovima i vodovodnim cevima starih i napuštenih industrijskih postrojenja. Azbest je opasan kada se slomi i kada je oštećen, tako da se prilikom demontaže mora jako paziti – kaže Saša Maksimović, inženjer firme „Šoša“, koja jedina uz JKP „Stan“ ima dozvolu da u gradu sakuplja i transportuje ovaj otpad.
Kako Novi Sad nema deponiju na koju može da odloži azbest, on se prevozi u Leskovac ili Kikindu, jedina dva grada koja imaju deponije za odlaganje ovog materijala. JKP „Stan“ nema evidenciju na kojim objektima ima azbesta, a kažu da su poslednji krov sa takvim pločama skinuli nedavno sa zgrade u Puškinovoj.
Azbest nije opasan kada je u čvrstom stanju, no kada se polomi ili ošteti njegova vlakna mogu da dospeju u pluća. Kako ne mogu da se razgrade, nakon nekog vremena može doći do inficiranja i bolesti od raka pluća do azbestoze.