Koliko god se u urbanim sredinama vodilo računa o prirodi i okruženju i ljudi se trudili da žive u sinergiji sa njom, uvek može više da se radi u pravcu razvoja i oplemenjivanja javnih prostora da budu zdraviji i ekološki podobniji. Roterdam kao najveća evropska luka poznat je i po svojoj arhitekturi. Visokospratnice i moderan dizaj svakako su ono što ovaj grad karakteriše i malo je reći da mu nedostaju zelene oaze. Sa ovim u vezi došlo se na ideju da se jedna od nedovoljno iskorišćenih lokacija u luci pretvori u urbani zeleni prostor sa više parkova.
"Nelson Mandela Park" (Foto: SWA/Balsley)
Projekat "Nelson Mandela Park" osmišljen je da da "novi život" roterdamskoj četvrti South Maashaven. U okviru ove četvrti nalazi se istorijska luka poznata po žitaricama. Park će biti produžetak nasipa za obranu od poplava na istočnoj strani i stapaće se sa njim dok će takođe biti usklađen i sa novim šetalištem uz nasip pored obližnjeg trgovačkog bulevara. SWA/Balsley stoje iza ovog projekta.
Ovaj park treba da poveže raznoliku populaciju jer se u gradu nalaze naselja podeljena po socioekonomskim statusima. Urbanisti shodno tome traže način da se poboljša socijalna kohezija i smanji segregacija. Gradske vlasti se nadaju da će park podstaknuti budući razvoj ove četvrti jer će biti povezan i šetalištem ali i javnim prevozom i vodenim putem sa ostalim delovima grada.
"Nelson Mandela Park" (Foto: SWA/Balsley)
Širi poduhvat u okviru koga se nalazi ovaj projekat treba da ukombijue istoriju grada i budući razvoj prihvatajući pomorsku kulturu Roterdama. Obuhvatiće površinu od 7 hektara u okviru koje će se naći močvarna staništa, obalno područje, šumarci i travnjaci za igru i opuštanje.
Iz parka će se pružati pogled ka luci i istorijskom objektu Maassilo, nekada izuzetno produktivnoj fabrici za preradu žita. Najstariji deo silosa od armiranog betona izgrađen je 1911. godine kada se u okviru njega nalazilo 128 silosa ukupnog kapaciteta 20.000 tona žita. Sada ovaj prostor služi za održavanje događaja gde se okupljaju uglavnom kreativci.
"Nelson Mandela Park" (Foto: SWA/Balsley)