Predstavljen je tehnološki pametan plan kako bolje povezati švajcarski grad Lugano sa istoimenim jezerom. Na osnovu studija o mobilnosti i podacima o saobraćaju, predložena je obnova obale uvođenjem "dinamičnih" javnih prostora koji mogu da zauzmu delove ulica. Ulice bi se tada prilagođavale i imale nula, jednu ili dve trake u različito doba dana.
Prilagodljive ulice i plutajući vrt za oživljavanje obale u Luganu (foto: Carlo Ratti Associati)
Ovaj novi prilagodljivi ulični sistem kombinovao bi se sa pametnim znakovima, odgovornim mobilijarom, pa čak i obnovljivom infrastrukturom za proizvodnju energije kako bi se olakšalo zelenije i ekološki prihvatljivije okruženje za pešake. Predloženo rešenje osmislili su Carlo Ratti Associati (CRA) i Mobility in Chain (MiC).
Trenutno Lugano "pati" od prekida veze sa svojim jezerom zbog magistrale duž obale mora. Kako bi vizuelno i fizički omogućili pešacima bolju povezanost sa jezerom, arhitekte predlažu remont ove glavne saobraćajnice uz dodatak dinamičnog sistema saobraćajnica koji delove ulice može pretvoriti u javne prostore za pešake, kao što su igrališta, tereni za sport, prostori za druženje i sl. Sa druge strane, projekat ima za cilj očuvanje istorijske vrednosti obale jezera koju je projektovao 1863. Pasquale Lucchini.
Prilagodljive ulice i plutajući vrt za oživljavanje obale u Luganu (foto: Carlo Ratti Associati)
Arhitekte su takođe predložile plutajuće, rotirajuće ostrvo na jezeru do kojeg bi moglo da se dođe putem od niza ploča. Na plutajućem ostrvu, koje bi bilo dostupno za javnost, nalazio bi se vrt koji bi karakterisala biološka raznolikost i autohtona flora jezera Lugano. Dinamična obala obuhvatala bi i pametnu signalizaciju, mobilijar, tehnologiju obnovljive energije i niz niz saobraćajnih čvorišta koja olakšavaju kombinovanje različitih vrsa prevoza.
Prilagodljive ulice i plutajući vrt za oživljavanje obale u Luganu (foto: Carlo Ratti Associati)
Marco Borradori, gradonačelnik Lugana rekao je da je grad opredeljen za redizajn prednje strane jezera i gradskog središta za buduće građane, kao i da je fokus na dinamičnim javnim prostorima, koegzistenciji različitih vektora mobilnosti, razvoju zelenih površina, ulozi vode u životu grada, uticaju pejzaža i sl. Naveo je i da su definisali viziju i ciljeve, ali i identifikovali inovaciju kao jednu od ključnih tačaka urbanog razvoja. Sada se nada da će vizija uskoro da poprimi oblik realizovanog projekta.