Snøhetta se već pokazala kao iskusna firma u domenu zelenih projekata pa je shodno tome njen najnoviji poduhvat „Powerhouse Brattørkaia“ verovatno najodrživiji do sada. Ovaj objekat karakteriše to što proizvodi dvostruko više električne energije u odnosu na onu koja mu je potrebna na dnevnom nivou.
„Powerhouse Brattørkaia“ (foto: Ivar Kvaal)
„Powerhouse Brattørkaia“ nalazi se u Trondheimu u Norveškoj i prostire se na 18.000m². Zgrada je obložena crnim aluminijumskim panelima i u njenom centralnom delu se nalazi velika ovalna šupljina u okviru koje je smešten vrt. U prizemlju se nalazi kafić i centar za posetioce, dok će ostatak biti u službi poslovnog prostora.
„Powerhouse Brattørkaia“ (foto: Synlig)
Lokacija i pozicioniranost zgrade pažljivo su odabrani kako bi se obezbedilo maksimalno izlaganje suncu, dok su petokraki krov i gornji deo fasade prekriveni sa 3.000m² solarnih panela. Oni godišnje proizvodu oko 500.000kWh električne energije, što čini količinu koja je duplo veća od one koja je potrebna zgradi, posmatrano na dnevnom nivou.
„Powerhouse Brattørkaia“ (foto: Ivar Kvaal)
Osnivač firme Snøhetta Kjetil Trædal Thorsen rekao je da su energetski pozitivne zgrade, ustvari zgrade budućnosti i dodao da ne bi trebalo da „forma sledi funkciju", već da „forma sledi okolinu".
„Powerhouse Brattørkaia“ (foto: Synlig)
To znači da današnje razmišljanje treba usredsrediti na pitanja vezana za okolinu i smanjenje traga koji mi ostavljamo. Ostali značajni održivi elementi uključuju izvrsne izolacione i toplotne ventilacione sisteme, koji pomažu u održavanju prijatne temperature. Postavljen je i sistem toplotnih pumpi koji koristi morsku vodu iz obližnjeg fjorda u cilju efikasnog grejanja i hlađenja, dok se kišnica sakuplja za ispiranje toaleta. Veštačko osvetljenje je svedeno na minimum uz velike zastakljene površine i senzore za kretanje koji obezbeđuju da LED sijalice sijaju samo kada se koristi prostorija, dok sistem za nadgledanje prati ukupnu potrošnju energije. Objekat je dobio BREEAM sertifikat zelene gradnje.
„Powerhouse Brattørkaia“ (foto: Ivar Kvaal)
U toku su i radovi na razvoju sistema baterija koje mogu da skladište višak električne energije proizvedene leti kada ima puno dnevnog svetla. Ta sakupljena energija bi se koristila tokom zime kada je manje sunca. Zgrada takođe snabdeva energijom i susedne zgrade a energija koju proizvede koristi se i za punjenje električnih vozila.
„Powerhouse Brattørkaia“ (foto: Ivar Kvaal)