Neboderi su jedni od najvećih zagađivača u velikim gradovima pa se shodno tome moraju preduzeti mere za rešavanje ovog pitanja. Ovaj problem udružio je dve danske firme Lendager Group i TREDJE NATUR koje su osmislile projekat koji opovrgava ovu teoriju, odnosno to da visokospratnice rade na uštrb okoline i zdravlje ljudi. Poduhvat pod nazivom „CPH Common House“ predstavlja predlog za izgradnju kule od ponovo upotrebljenih starih materijala u oblasti Ørestad u Kopenhagenu.
„CPH Common House“ (foto: TREDJE NATUR)
„CPH Common House“ je konceptualni projekat koji služi kao odskočna daska za ekološke projekte u budućnosti i predlog za prvi neboder na svetu od recikliranih materijala. Strategije održivosti i cirkularnosti uključene su u projekat od samog početka. Procenjuje se da će se samo u fazi izgradnje sačuvati planeta od emisije 1.174 tona ugljenika.
„CPH Common House“ (foto: TREDJE NATUR)
Stepenasta zgrada sa zelenom fasadom predstavlja stub novodrživog koncepta gradnje u odnosu klasičnu zgradu sa dvorištem u Kopenhagenu. Uvođenje većeg dvorišta i drugačijeg rasporeda prostorija omogućava ulazak veće količine prirodnog svetla u stanove i stvara prostor za terasaste zelene površine.
„CPH Common House“ (foto: TREDJE NATUR)
Arhitekte su predložile korišćenje 17.577 tona recikliranog otpada za stvaranje resursno-efikasne zgrade. To uključuje reciklirane pločice i beton sa lomljenom opekom, reciklirane prozorske okvire koji se ponovo koriste za drvene panele i reciklirane drvene podove. Uveo bi se i sistem sakupljanja kišnice i njenog ponovnog korišćenja za navodnjavanje.
„CPH Common House“ (foto: TREDJE NATUR)
Kako bi se upostavila veza „CPH Common House“ sa okolinom, osmišljen je plato i prostor od 30.000 kvadratnih metara poslovnog prostora koji će se nalaziti u osnovi zgrade. U okviru uređenih terasa i prostranog dvorišta u podnožju zgrade nalaziće se zajedničke prostorije za sastanke. Stanovnici će imati pristup privatnim krovnim terasama iz svojih stanova.
„CPH Common House“ (foto: TREDJE NATUR)