„House of Chickens“ predstavlja modularni kokošinjac za smeštaj 800 kokošaka na farmi u Turskoj, koju je projektovao arhitektonski studio SO?.
Istambulska firma SO? projektovala je kokošinjac na „Palanga Art and Architecture Farm“ u Erzindžanu, u okviru projekta „Kutlug Ataman“, koji naručuje objekte za smeštaj pitomih i divljih životinja u zapuštenom ruralnom području.
„House of Chickens“ (foto: Ali Taptik)
Kokošinjac je građen jednostavnim materijalima. Ima fasadu od hrastove šperploče, oksidirane metalne panele i krov od talasastog metala. Postojaće i mogućnost da se izgradi više modula uz postojeću konstrukciju za proširenje samog kokošinjca.
Niskotehnološki materijali su izabrani zato što ih je bilo lakše održavati i zameniti na udaljenoj lokaciji, dok je drvo tu jer je prirodniji izbor za životinjsko sklonište.
„House of Chickens“ (foto: Ali Taptik)
„Reciprocitet između ljudi i životinja je glavni aspekt projekta koji ga ujedno i oblikuje i razdvaja na sekcije", rekli su iz arhitektonskog studija.
„Kraća sekcija kokošinjca je tu da bi omogućila ljudima da sakupljaju jaja, a da ne moraju da uđu unutra i ometaju kokoške, dok se u okviru uzdužnog dela nalaze odeljci za spavanje i inkubaciju."
Kosi krov je napravljen da se proteže i stvara senku nad objektom kako bi se kokoške odmarale kada je sunčano i toplo.
„House of Chickens“ (foto: Ali Taptik)
SO? je ispitao navike pilića i oslonio se na prethodno iskustvo lokalnog stanovništva uspešno u gajenju pernatih žitvotinja kako bi se osiguralo da životinje imaju dobre uslove u „House of Chickens“.
„Projektovanje za korisnika koji ne traži niti plaća nekretninu je još jedan ambiciozan zadatak u procesu stvaranja objekta", rekli su iz arhitektonskog studija.
„Ako korisnici tj. kokoške ne cene kuću, jednostavno neće hteti da žive u njoj".
„House of Chickens“ (foto: Ali Taptik)
Projektovanje zanimljivih kuća za piliće je neobičan izazov za arhitekte. Chan Brisco Architects je projektovao kokošinjac koji izgleda kao brvnara u ruralnoj Finskoj, dok je u Vijetnamu arhitektonski studio Tropical Space izgradio složenu konstrukciju za smeštaj pilića i ujedno za igru dece.
Unutrašnjost „House of Chickens“ je poprečno ventiilsana i karakteriše je što je indirektno omogućen ulazak dnevne svetlosti. Drvene letvice su poprečno postavljene i nagnute tako da je kokoškama omogućeno da tu odmore.
„House of Chickens“ (foto: Ali Taptik)
Drvene kutije za gneždenje naslagane su na tri visine i može im se pristupiti kroz otvore sa spoljne strane kako se ptice ne bi previše uznemiravale.
Ovo je prvi objekat koji se dovršava u okviru masterplana koji uključuje štale, pojilišta, staklenike i kokošinjce. Obuhvata i područje posvećeno rehabilitaciji divljih ptica i kampanju za sadnju 5.000 stabala godišnje.
„House of Chickens“ (foto: Ali Taptik)