Arhitekta Daniela Lamartine osmislila je plutajuću zajednicu kao odgovor na nacionalnu stambenu krizu u Švedskoj. Projekat „Floathub“ stvara novi mobilni način života kojim bi mogla da se postigne dugoročna ekonomska i stambena sigurnost. U okviru „Floathuba“ bi bio stvoren kooperativni trust gde bi stanovnici postali vlasnici a ujedno i oni koji rade na njegovom razvoju kroz zajedničke akcije. Trust bi upravljao i gradio plutajuće tipologije pomoću CNC tehnologije u cilju omogućavanja samodovoljnog mobilnog načina života na vodi.
Floathub (foto: Daniela Lamartine)
Floathub (foto: Daniela Lamartine)
Stambeno tržište u Švedskoj stvorilo je ekonomsku nejednakost između generacija, što je dovelo do toga da vlasništvo nad stanovima za mnoge postane nedostižno. Glavna ideja „Floathuba“ je da se održi fleksibilnost mobilnog načina života na vodi kroz katalog tipologija koji će doneti koristi plutajućoj zajednici. Svaka tipologija generiše vrednosti za zajednicu i deluje kao generator koji omogućava pristupačnost i mogućnosti jer stvara mrežu među „FloatHubovima“. Resursi iz zajednice vezani su za ekonomiju koju karakteriše da se svaki višak koji se generiše vraća nazad. To omogućava dugoročnu dostupnost u ime mobilne zajednice. Vitalne aktivnosti su: proizvodnja, reciklaža i prodaja. Kao rezultat toga, korisnici mogu da žive bez opštinskih sistema i da sami rešavaju probleme.
Floathub (foto: Daniela Lamartine)
Floathub (foto: Daniela Lamartine)
Zajednica bi bila povezana preko pristaništa, jedinog dela koji je spojen sa kontinentom. Preko ovoga bi takođe bila omogućena i veza između onih koji žive na kopnu i onih koji su na vodi. Sav nameštaj bi se gradio na licu mesta uz korišćenje plutajuće fabrike, dok bi sve tipologije zgrada bile mobilne. Plutajuća zajednica bi uključivala radionice na postojećim plovilima u cilju povezivanja postojećih zajednica na plutajućim objektima, udruženja brodova i budućih stanovnika brodova.
Floathub (foto: Daniela Lamartine)