Nakon popularnosti umetničkog studija pričvršćenog na betonski most, u nastavku će biti prikazani primeri „parazitskih konstrukcija“ koje se oslanjaju na zgradu domaćina. Pored ovog primera biće predstavljen i projekat eksperimentalnog stanovanja za beskućnike i drvena koliba nalik kućici koja se nalazi prikačena na spoljni zid hotela.
Manifest Destiny, SAD - Mark Reigelman i Jenny Chapman
Da bi pomerili granice kada je stanovanje u gradskim uslovima u pitanju, umetnik Mark Reigelman i arhitekta Jenny Chapman prikačili su privremenu, kućicu nalik drvenoj kolibi na jednu od spoljnih zidova hotela u San Francisku.
Više o ovome pogledajte ovde.
Slika 1. „Manifest Destiny“ (preuzeto sa www.dezeen.com)
CN Tower, Kanada - Quadrangle
Ovaj predlog firme Quadrangle vidi klastere parazitskih stambenih jedinica pričvršćene na „CN Tower“ u Torontu. Ove jedinice bi bile pričvršćene na strane spomenute kule bušenjem i postavljanjem nosača u beton, dajući gigantskoj komunikacionoj zgradi i turističkoj atrakciji pikselizovan izgled.
Više o ovome pogledajte ovde.
Slika 2. „CN Tower“ (preuzeto sa www.dezeen.com)
Hidden Studio, Španija - Fernando Abellanas
Za gradnju svog studija, Fernando Abellanas izabrao je neočekivanu lokaciju - donju stranu mosta koja je pokrivena grafitima i nalazi se u Valensiji. Samouki projektant koristio je betonsku konstrukciju kako bi napravio krov i zidove.
Više o ovome pogledajte ovde.
Slika 3. „Hidden Studio“ (preuzeto sa www.dezeen.com)
Light House, SAD - All(zone)
Za suzbijanje visokih troškova života u tropskim gradovima, All(zone) studio iz Bangkoka projektovao je niz niskobudžetnih mikro stanova koji se mogu ugraditi u nedovršene visokospratnice koje su često domovi skvotera.
Više o ovome pogledajte ovde.
Slika 4. „Light House“ (preuzeto sa www.dezeen.com)
Homes for the Homeless, Velika Britanija - James Furzer
Modularne jedinice koje „grle“ strane postojećih zgrada obezbeđuju privremeno sklonište za londonske beskućnike. Ovaj projekta je predlog arhitekte Džejmsa Furzera koji kaže da se konstrukcije mogu izrađivati od sakupljenih materijala kako bi se uštedeli troškovi proizvodnje.
Više o ovome pogledajte ovde.
Slika 5. „Homes for the Homeless“ (preuzeto sa www.dezeen.com)
Havre 77, Meksiko - Francisco Pardo i Julio Amezcu
Arhitektonska „proteza" postavljena je na vrhu ruinirane zgrade od opeke u Meksiko Sitiju. Postavile su je lokalne arhitekte Francisco Pardo i Julia Amezcu, koji su stvorili radni prostor koji stoji na „leđima“ trospratne kuće.
Više o ovome pogledajte ovde.
Slika 6. „Havre 77“ (preuzeto sa www.dezeen.com)
Piñeiro House, Argentina - Adamo-Faiden
Mladi par je zauzeo ranije slobodan krov stanbenog bloka u Buenos Ajresu. Stambeni prostor koji je projektovao arhitektonski studio Adamo-Faiden, sadrži zastakljene zidove i obilje biljaka.
Više o ovome pogledajte ovde.
Slika 7. „Piñeiro House“ (preuzeto sa www.dezeen.com)
Detached, Grčka - Dragonas Christopoulou Architects
Prilikom projektovanja ove „back-to-basics“ kućice, arhitekte Panos Dragonas i Varvara Christopoulou zamenili su seosku lokaciju za veštački pejzaž od dimnjaka i antenna i predložili da se konstrukcija podgne iznad krovova u Atini.
Više o ovome pogledajte ovde.
Slika 8. „Detached“ (preuzeto sa www.dezeen.com)
Oak Hill, Velika Britanija - Claridge Architects
Za razliku od ostalih parazitnih konstrukcija, ova jednospratna stambena jedinica daje nešto zauzvrat okolini. Hampstead stambeni blok joj služi kao domaćin a njen ravni krov sadrži terasu sa vrtom.
Više o ovome pogledajte ovde.
Slika 9. „Oak Hill“ (preuzeto sa www.dezeen.com)
Excrescent Utopia, Velika Britanija - Milo Ayden De Luca
Ovaj predlog diplomiranog arhitekte Mila Ayden De Luce je takođe namenjen beskućnicima. Predlaže prikupljanje lakih, kutijastih konstrukcija i postavljanje na bandere i drugi ulični nameštaj u centralnom Londonu, kako bi se obezbedio prostor za spavanje i druženje.
Više o ovome pogledajte ovde.
Slika 10. „Excrescent Utopia“ (preuzeto sa www.dezeen.com)