Finska kompanija Metsä Wood je poznata po tome što pomera granice kada je u pitanju izgradnja drvenih konstrukcija. Njihova najnovija staklena kupola je najveća do sada i na njoj je pokazana inovativna upotreba lameliranog drvenog furnira kao održive alternative najčešće korišćenim građevinskim materijalima. Konstrukciju pod nazivom „Dome of Visions“ projektovao je Atelier Kristoffer Tejlgaard u cilju istraživanja zelene gradnje.
Slika 1. „Dome of Visions“ (foto: Metsä Wood i Atelier Kristoffer Tejlgaard, preuzeto sa www.inhabitat.com)
„Dome of Visions 3.0“ je treći projekat u nizu eksperimenata koji istražuju ideju stvaranja održivih prostora unutar kupolastih konstrukcija. Novi sistem zakrivljenih drvenih greda sastavljen je od 21mm trake Kerto LVL (lamelirani drveni furnir). To je omogućilo smanjenje količine čelika čime se postigao ulađen i elegantan izgled mrežne konstrukcije.
Slika 2. „Dome of Visions“ (foto: Metsä Wood i Atelier Kristoffer Tejlgaard, preuzeto sa www.inhabitat.com)
Koristeći zakrivljene drvene grede, nosači za podupirače kupole isečeni su u obliku zvezde u petmilimetarskoj čeličnoj tabli. Kerto grede po meri omogućile su da se izbegne korišćenje složenih i skupih zavarenih nosača koji su se upotrebljavali u prethodnim verzijama.
Slika 3. „Dome of Visions“ (foto: Metsä Wood i Atelier Kristoffer Tejlgaard, preuzeto sa www.inhabitat.com)
„Drvo kao građevinski materijal ima očigledne prednosti koje daju održivost građevinskoj industriji. U principu, drvo je materijal koji dolazi iz „fabrike na solarni pogon“", rekao je Kristoffer Tejlgaard, pozivajući se na sposobnost drveća da izvlači CO2 iz atmosfere i skladišti ga kao ugljenik u svojim deblima, isključivo pomoću solarne energije.
Slika 4. „Dome of Visions“ (foto: Metsä Wood i Atelier Kristoffer Tejlgaard, preuzeto sa www.inhabitat.com)