INFONET-468X60-BANNER

BLANKO-970X250-BANNER

Novi beton može popraviti svoje pukotine sa bakterijama

20.05.2015. | CNN

Korišćen od strane Rimskog carstva za gradnju svojih trajnih arhitektonskih čuda, beton je dokazao da je jedan od najizdržljvijih građevinskih materijala. Iako beton suvereno vlada, uvek ima prostora za poboljšanje.

U poslednjih nekoliko godina, holandski istraživački tim na Delftskom univerzitetu tehnologije je radio na projektu stvaranja bio-betona koji ima sposobnost samolečenja. Predvođeni naučnicima Henkom Jonkersom i Erikom Šlangenom, tim je nedavno predstavio prvu primenu svog živog betona, koji ispunjava svoje pukotine uz pomoć bakterija.

Jonkers je prvobitno započeo rad na bio-betonu kada ga je jedan tehnolog betona zapitao da li bezbednost betona može da se pobolša korišćenjem biloškog rastvora. Pukotine koje se formiraju u betonu nisu samo ružne. „Problem kod pukotina u betonu je curenje“, kaže Jonkers. „Ako imate pukotine u betonu, voda prolazi kroz njih i dolazi do vašeg podruma, parking garaže. Drugo, ako ta voda dođe do armature, ona može da korodira, što dovodi do urušavanja struktura.“

Iako je Jonkersu i njegovom timu trebalo samo tri godine da proizvedu prototip, njihov rad nije bio bez prepreka. „Potrebne su vam bakterije koje mogu da prežive surovo okruženje betona“, kaže Jonkers. „Beton je veoma suv materijal nalik steni i kamenu.“

Tim je odabrao bakcilne bakterije zbog njihove otpornosti i dugovečnosti. Bakterija i njen izvor hrane, kalcijum laktat, se pakuju u malene kapsule koje se rastvaraju kada voda uđe u betonsku pukotinu. Kada se bakterija oslobodi ona konzumira kalcijum laktat, uzrokujući hemijsku reakciju koja stvara krečnjak, koji onda popunjava praznine.

Stanica za spasilaca pored jezera u Holandiji je lokacija prve primene bio-betona. „Bili smo zaista srećni kada smo videli da funkcioniše“, kaže on. „Priroda nas snabdeva sa dosta funkcionalnosti besplatno - u ovom slučaju sa bakterijom koja proizvodi krečnjak. Ako to možemo da implementiramo u materijalima, zaista možemo imati koristi od toga, tako da ja mislim da je ovo stvarno jedan lep primer vezivanja prirode i izgrađenog okruženja zajedno u jednom novom konceptu.“

 

Komentari: 0

Vezane kategorije


TEKSTOVI /iz kategorije/


LAFARGE-300X250-BANNER
MAKSPLAST-300X120-BANNER

ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Dr 06.01.2025.
Cena u evrima oko 2.1 milijarda, Expo Srbij...
Radgost 17.12.2024.
Jel ce sat da bude u bronzu? 😁
Zile 01.12.2024.
Molim vas, kao radnik gradjevinskog preduze...
Saša Levi 24.11.2024.
Veseli me da će “Linearni grad” koji su prv...
Nenad 13.11.2024.
Lepa je ta inicijattiva. Da vidim kakva e b...

;