Efekat urbanog toplotnog ostrva, pri čemu visoka koncentracija betona i bitumena koji apsorbuju toplotu dovodi do toga da centri metropola budu znatno topliji nego ruralne sredine koje ih okružuju, je čest problem širom sveta. Fenomen je posebno izražen u Tokiju, Japan, ali među morem nebodera stoji jedan svetionik nade. BioKoža (BioSkin) koja oblaže zgradu NBF Osaki integriše evaporativno hlađenje kako bi zadržala svoju površinu hladnom i mogla bi inspirisati nova rešenja za rastuće gradske temperature širom sveta.
Zgrada NBF Osaki sa 25 spratova je završena u martu 2011. godine i predstavlja prvu strukturu sa sistemom BioKože. Urbana fasada je inspirisana tradicionalnim japanskim sistemima klimatizacije, kao što je uređaj za prskanje vode Učimicu (Uchimizu) i roletne od bambusa poznate pod imenom Sudare. Korišćenje ovih metoda je bila polazna tačka za istraživače u arhitektonskom birou Nikken Sekkei, koji su osmislili BioKožu sa naizgled kontra-intuitivnim ciljem unapređenja lokalnog okruženja kroz izgradnju velikog objekta.
Kišnica se sakuplja na krovu zgrade i odvodi u rezervoar sa skladištenje kišnice u podrumu gde se ona filtrira i steriliše. Ona se zatim pumpa kroz mređu specijalnih poroznih keramičkih cevi koje deluju kao sprinkler sistem. Kako voda isparava, smanjuje se površinska temperatura cevi i vazduha koji ih okružuje, a višak vode napaja zemljište ispod.
Solarni paneli su takođe fiksirani na južnoj strani zgrade, sa dvostrukom ulogom elementa za osenčenje koji sprečava zagrevanje enterijera i sistema za generisanje električne energije.
Arhitektonski biro Nikken Sekkei kaže da prema njihovim simulacijama, BioKoža može da smanji površinsku temperaturu objekta za do čak 12 stepeni Celzijusa, a okolni vazduh za 2 stepena Celzijusa.
Ova sposobnost da utiče na mikroklimu je ono što je BioKoži i njenim projektantima donelo priznanje od Saveta za visoke zgrade i urbana staništa (CTBUH - Council on Tall Buildings and Urban Habitat), koje je njima dodelilo svoju Nagradu za inovacije ranije ovog meseca.
„Potencijalne primene ovog sistema su veoma značajne“, kaže se u saopštenju CTBUH-a. „Ukoliko bi veliki broj objekata u gradu koristio takav sistem, temperatura vazduha može biti smanjena do te mere da opterećenja hlađenje za mnoge zgrade, pa čak i za one bez postavljenog sistema, mogu biti značajno smanjena.“