Retki zemni elementi ili retki zemni metali su sastavni deo mnogih elektronskih uređaja današnjice, služeći kao magneti, katalizatori i superprovodnici. Nažalost, ovi minerali su takođe, pa, retki i samim tim veoma skupi. Nedavno su, međutim, naučnici otkrili da se neki od njih mogu povratiti iz industrijskih otpadnih voda, umesto da se vade iz zemlje.
Istraživači sa Kineske akademije nauka su već znali da nanomaterijal poznat kao nano-magnezijum hidroksid (nano-Mg(OH)2) može da ukloni neke metale i boje iz otpadnih voda. Takođe je poznato da retki zemni elementi u otpadnim vodama imaju tendenciju da budu veoma razrađeni, a time i veoma teški za ukloniti na praktični i jeftini način.
Nakon proučavanja načina na koji nano-magnezijum hidroksid dela, naučnici su počeli da proizvode posebne nanočestice u obliku sveta od ovog materijala. U laboratorijskim testovima koji su replicirali realne uslove, ove čestice su bile u stanju da zarobe više od 85 odsto od retkih elemenata rastvorenih u uzorcima vode. Naknadom korekcijom pH, bilo je moguće zatim odvojiti zarobljene retke zemne materijale iz nano-magnezijum hidroksida.
„Recikliranjem retkih zemnih materijala iz otpadnih voda ne samo da štedi resurse retkih zemnih materijala i štiti životnu sredinu, već i donosi značajne ekonomske koristi“, izjavio je tim istraživača u članku o istraživanju, koji je nedavno objavljen u časopisu ACS Applied Materials and Interfaces.