Australijska kompanija Zeo je razvila i patentirala proces bez lepka koji stvara snažan, svestran novi građevinski materijal samo od celuloze i vode. Rezultirajući tvrd materijal poznat pod imenom Zeoform može biti nanešen prskanjem, može biti oblikovan u kalupu ili ručno oblikovan u veliki asortiman proizvoda. U ovom slučaju nisu samo drveća ta koja imaju korist - Zeoform takođe pruža ekološku alternativu upotrebi plastike i smole.
Ekološka prednost korišćenja celuloze kao sirovine je da ona, kao najzastupljenije organsko jedinjenje na Zemlji, može biti izdvojeno iz velikog rboja izvora, uključujući reciklirani papir, tkaninu i biljke. Ona se takođe može pronaći u nekim oblicima algi i u izlučevinama nekih bakterija.
Formula koja se koristi za pravljenje Zeoform-a imitira prirodni proces bez lepka koji se zove hidroksil vezivanje, gde se celulozna vlakna lepe zajedno u vodi. Prema kompaniji Zeo ovaj proces je netoksičan, ne zahteva hemikalije ili lepokove, i on je „energetski i vodo efikasan“.
Kompanija Zeo kaže da se stvoreni materijal može reciklirati, da je jak kao ebonovina, i da može biti oblikovan korišćenjem niza tehnika koje ga čine pogodnim za upotrebu u „bilo kojoj industriji kojoj je potrebno drvo, plastika i lepak za proizvodnju“. Na većim gustinama, Zeoform je vodootporan i nezapaljiv, a kompanija takođe radi na premazu koji bi mogao da odoli ekstremnim vremenskim uslovima.