Arhitektonski biro Zahe Hadid je predstavio planove za poslovne i maloprodajne objekte nazvane Kameni tornjevi (Stone towers) za Kairo, Egipat. Inspirisani obrascima i teksturama drevnih egipatskih kamenih dela, severne i južne fasade svakog tornja biće prikrivene udubljenjima i izbočinama koje naglašavaju efekte svetlosti i senke na površinama.
Kameni tornjevi su projekat biroa Zaha Hadid Architects za kompaniju Rooya Group iz Egipta, i planirano je da se nalaze u četvrti Kameni park u Kairu. Jedinstveni tornjevi će imati 525.000 kvadratnih metara površine i pružaće preko potreban poslovni prostor za glavni grad Egipta. U okviru naselja nalaziće se i poslovni hotel sa pet zvezdica, kao i potonuli uređeni vrtovi i plaze nazvani „Delta“.
Hišam Šukri, generalni direktor kompanije Rooya Group je rekao: „Postoji velika potreba u Egiptu za poslovnim prostorom najviših međunarodnih standarda. Kamenim tornjevima je bio potreban arhitekta sa smelim idejama, inovacijama, međunarodnom ekspertizom i iskustvom... bila im je potrebna Zaha Hadid.“
Drevna egipatska kamena arhitektura obuhvata širok spektar obrazaca i tekstura koji, kada se osvetle sa intenzivnom sunčevom svetlošću na određeni region, stvara animiranu igru svetlosti i senke.
Efekat je moćan, direktan i inspirativan. Severne i južne fasade svake kamene kule usvaja bogat rečnik naizmeničnih izbočina, udubljenja i šupljina koje otkrivaju duboke linije senke koje naglašavaju krivene svakog objekta u naselju i stvaraju igru svetlosti i senke tokom celog dana.
„Oduševljena sam što projektujem za Kairo“, navela je Hadidova. „Mnogo puta sam posetila Egipat i uvek sam bila fascinirana matematikom i umetnošću u arapskom svetu. U našoj kancelariji smo uvek istraživali formalne koncepte geometrije - koje se u velikoj meri odnose na umetničke tradicije i nauke ovog regiona u pogledu algebre, geometrije i matematike. Ovo istraživanje je u velikoj meri pomoglo u projektovanju kamenih tornjeva.“
„Kod velikih projekata kao što su Kameni tornjevi, mora se voditi računa o uspostavljanju ravnoteže ponavljajućih elemenata, uz istovremeno izbegavanje beskompromisnog ponavljanja statičkih građevinskih masa“, navodi Hadidova. „Arhitektura Kamenih tornjeva teži geometrijskom tirmu sličnih, međusobno povezanih, ali individualno različitih forma zgrada koje stvaraju kohezivnu kompoziciju.“