Suze obavljaju niz složenih aktivnosti: oni ispiraju čestice, štite oči od prašine u vazduhu i obezbeđuju tečni sloj koji poboljšava vid. Naučnici sa Vis instituta za biološki inspirisan inženjering Harvard univerziteta (Harvard's Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering) tražili su inspiraciju u suzama za razvoj novih materijala koji mogu da „podese“ svoje odnose sa tečnostima podešavanjem veličine svojih mikropora.
Nova prilagodljiva supstanca, koja se sastoji od nekoliko slojeva filmova i lepkova, je sposobna za promenu više svojstava kada se razvuče. Kada se mazivo doda materijalu u stanju mirovanja, on postaje providan. Materijal je takođe klizav, i kapljice tečnosti se lako skotrljaju sa površine. Jednoom kada se istegne, međutim, materijal ne samo da postaje neproziran, već i sprečava tečnost da se kreće dalje - čak se suprostavljajući i sa gravitacionom silom.
Prema naučniku Ksi Jaou sa Vis instituta, materijal nudi mnogo više od „promenljive vlažnosti“ po tome što nudi odličan stepen kontrole sposoban da manipuliše sa pojedinačnim kapljicama tečnosti u realnom vremenu. Iz tog razloga, istraživački tim je uzbuđen zbog stvaranja novih aplikacija kao što su: pametni cevovodi koji automatski regulišu protok tečnosti, samočišćeća kontakt sočiva ili arhitektonski tekstil koji može da prilagodi svoju transparentnost i propustljivost na osnovu različitih vremenskih uslova.
Iz arhitektonske perspektive, s obzirom na sve veći značak vodnih resursa i upravljanje atmosferskim vodama u zgradama, ovaj novi materijal inspirisan suzama bi mogao da stvori arhitekturu koja „plače“ dok se prilagođava promenljivim okolnostima.