Britanski arheolozi pronašli su 2.000 godina star put iz bronzanog doba, napravljen od drveta i sačuvan u tresetu, koji je možda napravilo pleme Icena pre dolaska Rimljana, preneo je Bi-Bi-Si (BBC).
Na osnovu prvih dokaza veruje se da je put na istoku Engleske napravljen oko 75 godine pre Hrista i da je bio deo rute preko reke Vejveni i okolnih močvara.
To bi značilo da je put izgrađen više od 100 godina pre rimske invazije i revolta Icena i njihove kraljice Budike koji umalo nisu okončali rimsku vladavinu na ostrvu. Iceni su 60. godine nove ere poharali današnji London i Kločester pre nego što ih je rimska vojska pobedila. Drvene strukture, uglavnom nepostojeće na arheološkim nalazištima, odlično su očuvane i na njima se i dalje mogu videti tragovi oruđa.
Otkriven prošlog juna, put širok četiri metra protezao se 500 metara preko močvare u Norfolku do reke Vejveni. Arheolozi smatraju da je taj put bio povezan sa još najmanje dva puta - preko i duž reke.
Osim što su služili kao praktičan način prelaženja vlažnog terena, arheolozi veruju da su putevi služili i kao sredstvo označavanja teritorije za trgovce i putnike iz daljine, ali i kao mesta duhovnih okupljanja plemena i prolaz ka reci.
Predmeti poput mačeva, štitova i vrhova kopalja pronađeni su duž reke i veruje se da su to bili darovi bogovima i davno umrlim precima. U svetu u kome nisu postojali putevi, reke su bile glavne saobraćajnice i Vejveni je bila deo velike trgovačke rute u Evropi.