INFONET-468X60-BANNER

BLANKO-970X250-BANNER

Podovi inspirisani origamijem zahtevaju daleko manje betona i čelika

14.02.2025. | Gradjevinarstvo.rs

Beton, kao jedan od najzastupljenijih građevinskih materijala, ima izuzetnu čvrstoću i stabilnost, ali istovremeno predstavlja ogroman izvor emisije ugljen-dioksida. Upravo zbog toga je arhitektonska zajednica neprestano u potrazi za inovativnim metodama koje omogućavaju efikasniju gradnju uz manju potrošnju materijala.

Zasvođeni pod

Zakrivljen oblik omogućava bolju raspodelu opterećenja (Foto: Andrei Jipa)

Jedan od najsvežijih primera dolazi iz Švajcarske, gde je studentkinja doktorskih studija na ETH Cirih, Lotte Scheder-Bieschin, osmislila revolucionarni sistem za izgradnju svodnih podova inspirisana origami tehnikom.

Njena inovacija, nazvana Unfold Form, omogućava izgradnju snažnih i stabilnih podnih konstrukcija sa čak 60% manje betona i 90% manje čelika u poređenju sa tradicionalnim metodama. Ovaj pristup značajno smanjuje uticaj građevinskog sektora na životnu sredinu, budući da se procenjuje da sama proizvodnja betona doprinosi sa 7-8% ukupnoj globalnoj emisiji CO2.

Origami tehnologija u službi gradnje

Svodni podovi karakterišu se zakrivljenim oblikom koji omogućava bolju raspodelu opterećenja, ali njihova izrada tradicionalnim metodama zahteva kompleksne kalupe i dodatne materijale. Unfold Form sistem rešava ovaj problem kroz primenu savitljivih traka šperploče i tekstilnih šarki, čime se formira lagana, ali izdržljiva oplata.

Zasvođeni pod

Scheder-Bieschin je bila inspirisana origamijem (Foto:Lotte Scheder-Bieschin)

Ovaj inovativni kalup omogućava lako sklapanje i višekratnu upotrebu, što ga iz ugla ekologije čini daleko boljom alternativom u odnosu na uobičajene metode koje uključuju korišćenje stiropora i drugih materijala na bazi nafte. Dizajn je osmišljen tako da može da se rasklopi poput harmonike i uklopi u drveni okvir, omogućavajući brzo i efikasno postavljanje na gradilištu.

Jedan od najzanimljivijih aspekata ovog sistema je činjenica da kalup težak samo 24kg može da podnese opterećenje od jedne tone betona, što dokazuje njegovu izuzetnu izdržljivost. Nakon što se beton stvrdne, kalup se lako uklanja i može se ponovo koristiti, smanjujući građevinski otpad i troškove proizvodnje.

Praktična primena i globalni potencijal

Scheder-Bieschin je primenila svoje znanje o strukturama aktivnim pri savijanju, gde elastični materijali preuzimaju stabilan oblik kroz kontrolisanu deformaciju, bez potrebe za dodatnim ojačanjima. Ovaj princip je dodatno unapređen primenom tehnike inspirisane origamijem, koja dodatno povećava čvrstoću kalupa.

Zasvođeni pod

Inovativni kalup omogućava lako sklapanje i višekratnu upotrebu (Foto: Andrei Jipa)

Autorka ističe da se njen sistem može proizvoditi i sastavljati bez potrebe za specijalizovanom opremom i obukom. Sve što je potrebno za izradu jeste jednostavan šablon i klamerica, što čini ovu metodu posebno primenjivom u zemljama u razvoju, gde postoji potreba za brzim, efikasnim i jeftinim rešenjima za gradnju.

Već su izgrađena dva eksperimentalna objekta koristeći Unfold Form – jedan u kampusu ETH Cirih u Švajcarskoj, a drugi u Kejptaunu, Južnoafrička Republika, gde je korišćen bio-beton sa dodatkom reciklirane biljne mase.

Ovaj drugi projekat sproveo je južnoafrički studio Noncrete, koji planira da ovu tehnologiju koristi za izgradnju kvalitetnih i održivih stambenih jedinica u siromašnijim delovima grada.

Zasvođeni pod

Unfold Form omogućava izgradnju sa čak 60% manje betona i 90% manje čelika (Foto: Andrei Jipa)

Budućnost Unfold Form sistema

Nakon završetka doktorata, Scheder-Bieschin planira komercijalizaciju Unfold Form sistema, a prvi veliki projekat u okviru ovog plana je izgradnja tržišne hale u Kejptaunu koristeći ovu metodu.

Ovaj inovativni pristup predstavlja deo šireg pokreta ka održivoj gradnji i smanjenju štetnih emisija u građevinskoj industriji. Kombinovanjem ekoloških materijala, inženjerske preciznosti i inspiracije iz prirodnih i tradicionalnih tehnika, Unfold Form ima potencijal da postane standard u gradnji budućnosti.

U eri sve većih ekoloških izazova, ovakve tehnologije mogu igrati ključnu ulogu u smanjenju globalne potrošnje betona i čelika, čime bi se značajno doprinelo zaštiti životne sredine i uštedi resursa.

 

Komentari: 0

TEKSTOVI /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Dr 06.01.2025.
Cena u evrima oko 2.1 milijarda, Expo Srbij...
Radgost 17.12.2024.
Jel ce sat da bude u bronzu? 😁
Zile 01.12.2024.
Molim vas, kao radnik gradjevinskog preduze...
Saša Levi 24.11.2024.
Veseli me da će “Linearni grad” koji su prv...
Nenad 13.11.2024.
Lepa je ta inicijattiva. Da vidim kakva e b...

;