Biljke pretvaraju sunčevu svetlost u energiju daleko pouzdanije i efikasnije od bilo koje naše solarne ćelije zahvaljujući stalnom razbijanju i obnavljanju molekula koji imaju ovu ulogu. Međutim, sada su naučnici sa MIT-a razvili molekule koji mogu da se ponašaju kao molekuli u biljkama stvarajući fotonaponsku ćeliju koja se veoma brzo sama obnavlja.
Fotoelektrohemijska solarna ćelija Na fotografiji pored prikazana je laboratorijska testirana verzija fotoelektrohemijske ćelije. U staklenoj posudi na dnu su samoobnavljajući molekuli koji su povezani na dve elektrode: platinumska (gola žičica) i srebrna (u staklenoj cevi) foto: Patrick Gillooly |
Nova molekulska solarna ćelija ima oko 40% efikasnosti u pretvaranju sunčeve svetlosti u električnu energiju, što je dvostruko više od najbolje klasične solarne ćelije koju pravimo.
Ipak, Michael Strano, saradnik profesor hemije na MIT-u, i njegovi studenti i saradnici, nadaju se da će jednog dana ovim principom moći da se dođe do molekulske strukture čija će efikasnost moći da priđe na 100% efikasnosti.
Linkovi:
- čitajte opširnije - http://www.sciencedaily.com/releases/2010/09/100905161908.htm