Veliki napredak u 3D štampanju betona postigli su naučnici sa Univerziteta u Virdžiniji koji su kreirali novu vrstu betonskog kompozita pod nazivom "grafenom pojačan LC2 cement". Ovaj inovativni materijal obezbeđuje veću snagu i izdržljivost, dok istovremeno značajno smanjuje emisije ugljen-dioksida, čime odgovara na ključne izazove savremene gradnje.
Ilustracija (Foto: Pexels)
Profesor Osman Ozbulut, sa Odeljenja za građevinsko i ekološko inženjerstvo Univerziteta u Virdžiniji, istakao je da je njihov cilj bio da naprave beton pogodan za 3D štampanje, koji nudi bolje performanse uz smanjen uticaj na životnu sredinu.
Naveo je da dodavanje grafena u LC2 cement pruža jedinstvenu priliku da se smanji karbonski otisak, bez kompromitovanja snage i fleksibilnosti potrebnih za 3D štampu.
Studiju su vodili istraživači Tuğba Baytak i Tawfeeq Gdeh, doktorandi i članovi Laboratorije za naprednu infrastrukturu na Univerzitetu u Virdžiniji, u saradnji sa naučnicima iz Istraživačkog saveta za transport Virdžinije (VTRC).
Zajednički rad doveo je do poboljšanja performansi LC2 cementa za upotrebu u 3D štampi, a grafen, poznat po izvanrednim mehaničkim svojstvima, dodatno je povećao njegovu čvrstoću.
Procena životnog ciklusa (LCA) ovog materijala pokazala je da beton pojačan grafenom smanjuje emisiju gasova staklene bašte za oko 31% u odnosu na formulacije koje se obično koriste za 3D štampu.
Istraživač Zhangfan Jiang i profesorka Lisa Colosi Peterson, koja vodi studije o životnoj proceni na Univerzitetu u Virdžiniji, zaključili su da materijal ne samo da ima povoljniji uticaj na ekologiju, već pruža i bolja mehanička svojstva, čime se 3D tehnologija za betoniranje čini daleko održivijom opcijom od tradicionalnih metoda.
Rad o ovom istraživanju objavljen je u časopisu Journal of Building Engineering.