INFONET-468X60-BANNER

BLANKO-970X250-BANNER

Cirkularna gradnja: Održivi betonski blokovi napravljeni od građevinskog šuta i CO2

15.08.2024. | Gradjevinarstvo.rs

Naučnici sa Univerziteta u Tokiju razvili su inovativan materijal koji koristi građevinski šut i ugljen-dioksid iz vazduha kako bi stvorili novi tip betonskih blokova. Ovaj materijal, poznat kao kalcijum-karbonatni beton, predstavlja značajan korak ka održivoj gradnji i smanjenju negativnog uticaja građevinske industrije na životnu sredinu.

Kalcijum-karbonatni beton

Standardna cigla i kalcijum-karbonatni betonski blok (Foto: I. Maruyama, N. K. Bui, A. Meawad)

Godine 2021, tim istraživača iz Tokija predstavio je metod za proizvodnju betona koji uključuje građevinski otpad i ugljen-dioksid kao ključne sastojke. U novijim istraživanjima, tim je koristio materijal iz srušene škole i ugljen-dioksid kako bi proizveo nove blokove.

Ovaj proces podrazumeva drobljenje starog betona u fini prah, koji se zatim tokom tri meseca meša sa CO2 iz vazduha. Ovaj karbonizovani prah se zatim presuje uz upotrebu rastvora kalcijum bikarbonata i u slojevima stavlja u kalupe pre nego što se zagreje, stvarajući čvrste i izdržljive građevinske blokove.

Prednosti novog materijala

Prema rečima istraživača, novi betonski blokovi su dovoljno veliki i jaki da mogu da se koriste za izgradnju novih kuća. Dobro podnose pritisak i izuzetno su izdržljivi.

Ovaj metod proizvodnje omogućava da stari objekti postanu "urbani rudnici" za izgradnju novih građevina, jer se blokovi mogu reciklirati i ponovo koristiti nakon isteka životnog veka objekata.

Cirkularna ekonomija i ugljenična neutralnost

Profesor Ippei Maruyama, vođa istraživačkog tima, istakao je da cilj ovog projekta nije samo da se razvije održivi građevinski materijal, već i da se doprinese cirkularnoj ekonomiji i postizanju ugljenične neutralnosti. U Japanu, gde potražnja za građevinskim materijalima opada, ovaj pristup pruža priliku za razvoj nove vrste građevinskog poslovanja koja je usklađena sa ekološkim standardima.

Planovi za budućnost

Istraživački tim planira sledeću fazu projekta koja će uključivati izgradnju pilot postrojenja kako bi se povećala efikasnost proizvodnje i razvili veći građevinski blokovi. Cilj je komercijalizacija ovog materijala do 2030. godine, a istraživači se nadaju da će izgraditi dvospratnu kuću koristeći kalcijum-karbonatne betonske blokove.

Rad o ovom istraživanju objavljen je u časopisu Journal of Advanced Concrete Technology.

Ovaj inovativni projekat sa Univerziteta u Tokiju pokazuje kako stari građevinski materijali mogu biti efikasno iskorišćeni za kreiranje novih, održivih građevinskih materijala, čime se smanjuje uticaj građevinske industrije na životnu sredinu i promoviše cirkularna ekonomija.

 

Komentari: 0

Vezane kategorije


TEKSTOVI /iz kategorije/


XELLA-300X250-BANNER

ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


BAUMIT
BAUMIT
BEOGRAD-ZVEZDARA
www.baumit.rs

XELLA SRBIJA
XELLA SRBIJA
LAZAREVAC-VREOCI
www.xella.rs

LORENCIC
LORENCIC
BEOGRAD-ZEMUN
www.lorencic.rs

POLET IGK
POLET IGK
NOVI BEČEJ
www.nexe.rs

ISOMAT
ISOMAT
PEĆINCI-ŠIMANOVCI
www.isomat.rs

Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Dr 06.01.2025.
Cena u evrima oko 2.1 milijarda, Expo Srbij...
Radgost 17.12.2024.
Jel ce sat da bude u bronzu? 😁
Zile 01.12.2024.
Molim vas, kao radnik gradjevinskog preduze...
Saša Levi 24.11.2024.
Veseli me da će “Linearni grad” koji su prv...
Nenad 13.11.2024.
Lepa je ta inicijattiva. Da vidim kakva e b...

;