U poslednjim nedeljama leta 2023. godine, školske zajednice širom Engleske suočile su se s neočekivanim izazovom. Više od 100 škola bilo je potpuno ili delimično zatvoreno samo nekoliko dana pre početka nove školske godine. Razlog? Zabrinutost u vezi sa sigurnošću betonskih krovnih panela.
Pravilno održavanje i praćenje građevinskih materijala je ključno za bezbednost (Foto: Deposiphotos)
Šta je Raac?
Raac (Reinforced Autoclaved Aerated Concrete) je materijal koji je postao centralna tačka ove krize. U avgustu ove godine, panel od Raac-a, koji je bio proglašen sigurnim od strane inspektora, srušio se u jednoj školi u Engleskoj. Ovaj incident bio je okidač za Ministarstvo obrazovanja da izda hitno upozorenje, identifikujući više od 156 škola kao potencijalno ugrožene.
Ovaj materijal, poznat i kao "aircrete", kod nas poznatiji pod nazivima gasbeton, siporeks ili porobeton, razvijen je 1950-ih i 1960-ih godina kao aerirani beton koji je pojačan čeličnom armaturom. Jedna od njegovih ključnih karakteristika je što je vazduh ubrizgan u njega tokom proizvodnje, čineći ga više od dva puta lakšim od običnog betona. Ova svojstva čine Raac idealnim za određene građevinske projekte, posebno u oblastima gde je masa materijala ključna.
Zašto je Raac postao problematičan?
Iako Raac nudi mnoge prednosti, postoji nekoliko ključnih problema s ovim materijalom. Prvo, iako su njegovi karakteristični mehurići činili materijal slabijim, to nije nužno bilo problematično u početku. Međutim, smanjena težina znači da je potrebna manja snaga da se spreči savijanje panela, što vremenom može dovesti do problema, posebno ako materijal nije pravilno održavan.
Drugi ključni problem s Raac-om je njegova reakcija na vlagu. Raac je posebno osetljiv na vlagu i prodor vode, posebno ako dođe do curenja. Ovo može dovesti do smanjenja čvrstoće i korozije čeličnih šipki unutar betona.
Aerirani beton je dva puta lakši od standardnog (Foto: Depositphotos)
Životni vek materijala
Studija BRE-a sugerisala je da je očekivani životni vek Raac panela oko 30 godina. Ovo je znatno kraće od standardnih 50 godina koje se preporučuju za građevinske strukture u UK. Međutim, građevinski standardi u UK dozvoljavaju da zamenjive strukturalne delove zgrada imaju kraći indikativni radni vek, između 10 i 30 godina.
Ova informacija je bila prosleđena školama u to vreme od strane Ministarstva obrazovanja. Troškovi procene i popravki varirali su od škole do škole. U mnogim slučajevima, budžet namenjen za praćenje Raac panela nije bio prioritet.
Kako se nositi s ovim izazovom?
Dok se građevinska industrija i obrazovne institucije bore s ovim izazovom, važno je razumeti da je pravilno održavanje i praćenje građevinskih materijala ključno za sigurnost i dugovečnost zgrada. Ova situacija sa Raac panelima služi kao opomena o važnosti redovnih inspekcija i pravovremenog održavanja.