Za vreme treninga prvog tima američkog fudbala Dallas Cowboys-a, 2. maja 2009. godine, došlo je do urušavanja montažne pomoćne hale. Pored tima, u hali su u tom trenutku bili i brojni novinari.
Pod udarima vetra prvo počele da se ljuljaju svetiljke da bi zatim čelična cevna konstrukcija balon sale počela da se urušava. Nekoliko članova tima završilo je u bolnici sa lakšim povredama. Od 12 povređenih osoba najgore je prošao trener Joe DeCamillis koji je zadobio težu povredu leđa.
Nacionalni institut za mere i tehnologiju SAD - NIST (National Institute of Standards and Technology) ovih dana objavio je konačni izveštaj o uzroku rušenja čelične cevne konstrukcije.
igrači i novinari pomažu povređenima |
srušena sala - pogled odozgo |
Takođe, NIST je preporučio da se provere sve slične konstrukcije, od čeličnih ramova i sa platnenim omotačem, i da se utvrdi da li su u stanju da izdrže sile vetra propisane standardima.
Dodatna preispitivanja ovih konstrukcija treba da utvrde da li platno ima ili ne uticaja na jačinu konstrukcija u ovakvim objektima, da li se na nju može osloniti u proračunima s obzirom da je podložno cepanju, kao i da li sale treba da budu u potpunosti ili delimično zatvorene, da li urušavanje jednog segmenta konstrukcije stvara domino-efekat i ruši sa sobom ceo objekat.
Problem je nastao u projektovanju tokom kog su, umesto parametara koje je koristio NIST, upotrebljavani parametri koji su doveli do smanjenih mehaničkih karakteristika konstrukcije. Na primer: NIST je računao snagu vetra kada je zgrada delimično otvorena (vrata, parapetna zona), dok su tokom projektovanja korišćeni parametri za potpuno zatvoren platneni omotač.
Takođe, NIST nije uzimao u obzir da platno obezbeđuje krutost konstrukciji, na šta se projekat oslanjao, ali NIST jeste uračunao i uticaj tačkastih spojeva platna i konstrukcije, što je originalni projekat takođe zanemarivao.
šema rušenja južnog dela sale |
šema rušenja severnog dela sale |
Prilikom analize NIST je sarađivao sa Nacionalnom okeanološkom i metereološkom službom - NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i njenom Nacionalnom laboratorijom za jake oluje (National Severe Storms Laboratory) kako bi utvrdio jačinu vetra u trenutku rušenja.
Zaključak je da je snaga vetra u tom trenutku bila oko 100km/h što je znatno slabije od brzine koju pokrivaju standardi u SAD - 145km/h. Najjači vetar tog trenutka bio je oko milju dalje od pomoćnog terena Cowboys-a.
Linkovi:
- NIST (National Institute of Standards and Technology) - www.nist.gov
- Dallas Cowboys - www.dallascowboys.com
- NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) - www.noaa.gov
- National Severe Storms Laboratory - www.nssl.noaa.gov
- kompletan izveštaj NISTA možete pronaći na linku na ovoj stranici (PDF dokument, 125 strana) - www.bfrl.nist.gov/investigations/investigations.htm