Obnovljivi izvori energije se sve više koristi u svetu i do 2016. će biti drugi najveći izvor električne energije, objavila je juče Međunarodna agencija za energiju (IEA). Zemlje u razvoju sve više koriste energiju vetra, Sunce, kao i hidroenergiju kako bi odgovorile na povećanu potražnju, ali i zbog rešavanja problema zagađenjem. S druge strane, troškovi obnovljive energije sada su manji od troškova tradicionalnih izvora energije poput uglja, prirodnog gasa i nafte.
Obnovljivi izvori energije su sektor energetike koji se najbrže razvija i očekuje se da će se u narednih pet godina proizvodnja iz svih obnovljivih izvora, uključujući hidro izvore, povećati za 40%. Do 2018. činiće četvrtinu energije u svetu, dok je 2011. to bila petina.
Energija dobijena iz vetra, Sunca, geotermalnih izvora, kao i iz biljaka, odnosno ne-hidronergetiskih izvora, što ekolozi smatraju prihvatljivijim, takođe će brže rasti. Energija iz tih izvora će do 2018. Činiti 8% energije u svetu, dok je 2011. to bilo 4%, a 2006. godine 2%.
Ipak, u razvijenim zemljama je prošle godine došlo do smanjenja subvencija za obnovljive izvore energije, navodi IEA. U izveštaju objavljenom u aprilu, IEA je navela da energija u svetu danas nije čistija nego pre 20 godina zbog većeg oslanjanja na ugalj u Kini, Indiji i delovima Evrope koji potiskuju nuklearnu energiju, dok su istovremeno suočeni sa povećanom cenom gasa.