Rukovodstvo opštine Knić pokrenulo je inicijativu da se reaktivira, odnosno ponovo pusti u rad rudnik gipsa u selu Lipnica, o čemu je već razgovarano sa nadležnima u Ministarstvu rudarstva i prostornog planiranja i menadžmentom kompanije "Holcim", koja je, prilikom privatizacije cementare "Popovac", postala i vlasnik lipničkog rudnika.
Na sastanku sa ministrom rudarstva i prostornog planiranja Milanom Bačevićem i njegovim saradnicima, čelnici knićanske opštine istakli su želju lokalne samouprave i građana Knića da se ponovo pokrene eksploatacija i proizvodnja gipsa u rudniku u Lipnicu, koji je, voljom inostranih investitora, kompanije "Holcim", zatvoren pre desetak godina. Ponovno otvaranje lipničkog rudnika značajno bi, smatraju u Kniću, doprinelo prevazilaženju nezavidne ekonomsko-socijalne situacije u toj opštini.
U opštini Knić kažu da nadležni u Ministarstvu rudarstva i prostornog planiranja u načelu podržavaju inicijativu za obnavljanje rada rudnika gipsa u Lipnici, ali i konstatuju da je za realizaciju te ideje ipak neophodna saglasnost kompanije "Holcim".
- Razgovarali smo sa menadžmentom "Holcima", i oni su nam otvoreno rekli da nisu zainteresovani za ponovno otvaranje rudnika u Lipnici, jer im proizvodnja gipsa, koji bi oni koristili samo za sopstvene potrebe, a ne i za tržište, nije rentabilna. U toj kompaniji, međutim, nemaju ništa protiv da nađemo inostranu ili domaću firmu koja bi, uz podršku opštine i države, obnovila proizvodnju gipsa u Lipnici, i mi ćemo u narednom periodu raditi na tome – rekao je predsednik opštine Knić Borislav Busarac.
Zalihe sedam miliona tona
- Sigurni smo da bi proizvodnja gipsa za domaće i inostrano tržište bila rentabilna, i da bi korist od ponovnog otvaranja rudnika u Lipnici imala i naša opština i država. Zalihe u tom rudniku procenjuju se na oko sedam miliona tona gipsa, koji je, prema oceni stručnjaka, vrhunskog kvaliteta. Velika je šteta da takvo i toliko bogatstvo stoji neiskorišćeno, i zato ćemo učiniti sve što je u našoj moći da nađemo investitora koji će obnoviti proizvodnju gipsa u Lionici – kaže Busarac.