Zbog povećanja tražnje za drvnim peletom, aternativnim gorivom iz biomase koji se proizvodi mlevenjem razne vrste drvenog otpada, kompanija "Gota pellets" planira povećanje proizvodnog kapaciteta ovog energenta u svojoj fabrici u Bajinoj Bašti.
Sada se u pogonu ove kompanije, otvorenom tokom prošle godine, proizvodi 10.000 tona peleta, a završetkom planirane investicije, vredne oko 1 milion evra, proizvodni kapaciteti biće udvostručeni.
Najveći deo proizvodnje, kako kaže Mladen Barčot, direktor "Gota pellets", izvozi se u Italiju i Grčku, ali je i domaće tržište u punom tržišnom zamahu.
- Domaće tržište postaje sve atraktivnije za proizvođače drvnog peleta. Trenutno, u Srbiji snabdevamo 2 toplane u Beogradu, u Barajevu i na Senjaku, a u toku su pripreme sa fondovima koje se bave afirmacijom ovog energenta, kako bi još nekoliko toplana u Srbiji prešlo na ovakav vid grejanja.
U ovoj kompaniji objašnjavaju da je sa aspekta cena, energetske vrednosti i stepena iskoršćenosti, kao i troškova korisne energije, grejanje na drveni pelet jeftinije od većine energenata - od grejanja na električnu energiju i lož ulje za preko dva puta, od grejanja na zemni gas za oko 40%, a od grejanja na kameni ugalj za oko 30%.
Beogradske toplane su 2007. godine prve u Srbiji počele da koriste biomasu za grejanje, a sudeći po dosadašnjem iskustvu, izuzetno su zadovoljni efktima. Prema podacima sa njihovog sajta, pelet učestvuje u proseku sa 0,2% (2.000 tona), dok je učešće briketa 0,3% (2.500 tona) u prosečnoj godišnjoj potrošnji energenata.
- Najviše efekata bilo je u toplani Senjak. I ugalj i biomasa imaju istu energetsku vrednost, dok su prednosti peleta i briketa bolja iskorišćenost energije i smanjena emisija štetnih gasova u atmosferu - kažu u Beogradskim toplanama.