Za samo šest meseci, rudari rudarsko - topioničarskog basena Bor, pored svojih redovnih poslova, iskopali su u ``Jami`` tunel dugačak 800 metara, kojim je spojen 15. sa 17. horizontom i tako stigli do rudnog tela „T“.
U rudnom telu T1 i T2 overene količine rezerve rude su 750 000 tona sa srednjim sadžajem bakra oko dva posto u rudi i jednog grama zlata po toni rude, dok Borska reka ima overene rezerve 30 miliona tona rude sa srednjim sadržajem od 0,5 posto bakra.
``Počelo se na koti - 85 a završilo na koti - 148. To je hodnik kvadrature 12,5 metara kvadratnih sa nagibom od 14 posto ili u odnosu 1 prema 7``, kaže Ljubiša Miljković, glavni poslovođa borske „Jame“.
Od nove godine planirano je da se u „Jami“ poveća proizvodnja na 40 - 45 hiljada tona rude da bi svakog meseca proizvodnja bila iznad 600 tona bakra.
Sada se radi na rudnim telima T1,T2 i Brezonik a radi se i investicija ka Borskoj reci, gde bi od 2014.-2015. godine, po proračunima, trebalo da se dobije 40 - 45 hiljade tona rude.
``Upravo smo završili probijanje niskopa u borskoj Jami od 650. do 750. metra ispod zemlje, u dužini od 800 metara i tako omogućili kontinuitet eksploatacije Borske reke za narednih 30 - 50 godina, kao i rudnog tela T1, s jedne strane, i sa druge okvalifikovali ekipu naših rudara da sutra, u razvoju infrastrukture Srbije, naročito puteva i tunela, mogu raditi ovakve poslove``, sa ponosom kaže Blagoje Spaskovski, generalni direktor Rudarsko - topioničarskog basena Bor.
Do kraja godine treba da stignu još dvoja bušeća kola švedskog proizvođača, a Borska reka je budućnost borskog rudarenja sa 30 miliona overene rude, uz dosta količina zlata i plemenitih metala.
``Od 2008. godine na Jami je primljeno 80 mladih, školovanih rudara, i mogu da kažem da su oni prezadovoljni radom u borskoj. Za njih, a i za nas iz rukovodstva, to je pravi izazov. Povećali smo proizvodnju od 120 tona bakra u rudi na 650 tona uz minimalne troškove transporta i proizvodnje``, naglašava Miljković.
Na 17. horizontu radilo se hidrauličnim bušećim kolima - minimatikom, a iz 15. ručnim čekićima, zbog velike količine vode koja se stvara.