Simbol grada na Kolubari, znamenita Kula Nenadovića, od utorka je muzej posvećen srpskom ustanku, sa bioskopskom salom i mini-opservatorijom na vrhu. Novi kulturni objekat za posetioce je otvoren upravo na Dan Valjeva, a - Zavod za zaštitu spomenika kulture i Narodni muzej, u proteklih šest godina - za rekonstrukciju su od države i Grada dobili oko 25 miliona dinara.
Projekat obnove zaštićenog kulturno-istorijskog spomenika, podignutog 1813, osmislio je Tihomir Dražić i Kula je - osim što je zadržala izgled iz ustaničkog vremena - dobila i savremenu funkciju, jer je uređen plato koji će biti velika pozornica pod vedrim nebom. Na drugom spratu je postavka posvećena staroj Vitkovića kuli, a iznad zbirka o obeležjima i grbovima koji postoje na Kuli Nenadovića. Za znatiželjnike, tu je i nekoliko snažnih durbina, kroz koje se mogu posmatrati Valjevo i okolina.
- Kada je, pre više od dva veka, počela da nastaje moderna srpska država, valjevski kraj i ovdašnji ljudi bili su vesnici tog novog doba. Zato je Kula Nenadovića postala novi-stari simbol našeg grada, pred kojim s ponosom govorimo o prošlosti i, s realnim optimizmom, okrenuti smo budućnosti - istakao je Zoran Jakovljević, gradonačelnik Valjeva.
Inače, prvih mesec dana, razgledanje muzejske postavke u Kuli Nenadovića biće besplatno.
Turska tamnica
Pokraj puta za Šabac, na obodu brda Kličevac, Kulu je podigao Jakov Nenadović, prvi srpski ministar unutrašnjih poslova. Kad su ustanici napustili Valjevo, zauzeli su je Turci i pretvorili u apsanu, zbog čega je - po oslobođenju - vojvoda Sima Nenadović naredio da se ozloglašena građevina spali do temelja. Kulu Nenadovića, 1836, obnovio je knez Miloš Obrenović.