Bljutava i po zdravlje štetna česmovača u Kikindi, ako je verovati lokalnoj vlasti, za oko dve godine iz slavine će poteći - čista kao suza. Tako kažu opštinari, najavljujući kapitalnu investiciju, koju žitelji najvećeg severnobanatskog grada željno iščekuju tri decenije.
Član Opštinskog veća Nenad Grbić kaže da će već ovog proleća početi izgradnja fabrike vode. Preduslovi za to su konačno obzbeđeni. Prethodni raspis, kao zakonska obaveza, istekao je u ponedeljak, a sada sledi raspisivanje javnog poziva za izradu projekta i izgradnju fabrike. Tek posle toga znaće se preciznije vrednost investicije, koja je grubo procenjena na oko 7.500.000 evra.
- Jasno je da fabriku ne možemo napraviti bez kredita izvođača i isporučioca opreme. To je jedan od uslova koji ćemo postaviti budućem poslovnom partneru. Opština će, s tim u vezi, emitovati obveznice, odnosno dužničke hartije od vrednosti, koje su, sa svim prednostima u odnosu na dosadašnji način zaduživanja, kod nas novina u realizaciji određenih velikih projekata - napominje Grbić.
On dodaje da je odbačena mogućnost da se ide u javno-privatno vlasništvo, pa će budućom fabrikom vode u potpunosti gazdovati lokalna samouprava. Sem glavnog objekta, treba da se podignu i crpna stanica i odgovarajući rezervoar. Ostaje dilema kako će u fabričkim postrojenjima prerađena voda, čista i zdrava, dospeti do slavina. Jer, vodovodna mreža je u velikoj meri dotrajala, pa komunalci, da bi ubili bakterije, često prekomerno, u mrežu ubacuju hlor, za koji stručnjaci upozoravaju da je - kancerogen.
- Prioritet u kompletnom rešavanju vodosnabdevanja bez dileme je fabrika vode - objašnjava Grbić.
- Posle toga sledi obnova vodovoda. Dosad je zamenjena trećina uličnih cevi. Postupno ćemo obnoviti celu mrežu.
Do kraja aprila, kako veli naš sagvornik, znaće se kome će biti poveren zamašan posao. Potencijalni partneri su iz Slovenije, Italije, Češke i Poljske, s kojima su ovdašnji čelnici već razgovarali.