Radioaktivni otpad iz svih 143 evropskih nuklearnih reaktora ubuduće će morati bezbedno da se odlaže u podzemnim bunkerima, složili su se ministri zemalja članica Evropske unije. Novi propisi nalažu nuklearnim vlastima članica da izrade planove za skladištenje do 2015, preneo je Reuters.
Duboka geološka spremišta - pećine, gradile bi se u glini ili granitu na dubini od 100 do 700m. "Problem dugoročnog skladištenja nuklearnog otpada godinama nije razmatran u Uniji i ovo je prvi put da mu se Unija posvećuje" izjavio je evropski komesar za energetiku, Ginter Etinger.
U svih 14 evropskih zemalja proizvođača nuklearne energije radioaktivni otpad se odlaže u površinskim bunkerima ili skladištima, gde se decenijama hladi. Međutim, krize poput šumskih požara u Rusiji prošlog leta i curenja goriva iz japanske elektrane Fukušima skrenule su pažnju na rizike površinskog odlaganja nuklearnog otpada.
U 143 nuklearne elektrane u Evropi godišnje se proizvede oko 50.000m3 radioaktivnog otpada, navodi udruženje evropske nuklearne industrije Foratom. Oko 15% tog otpada je otpad visokog rizika. Nuklerna energija nije popularna u Evropi od nesreće u Černobilju 1986, a pogotovo nakon Fukušime, što je navelo Nemačku da isplanira zatvaranje nuklearnih postrojenja do 2022. godine. |