Ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Oliver Dulić izjavio je juče da reciklažna industrija ima veliki značaj u Srbiji i da je počela da se isplaćuje na način kako se to dešava u svetskim okvirima.
- U reciklažnoj industriji trenutno je uposleno oko 7.000 ljudi, a cilj je da u zelenoj ekonomiji taj broj bude povećan za još 3.000 osoba. Naplatom eko taksi ostvarena je dobit oko milijardu dinara, a najavljena su i velika ulaganja u ovu oblast - naveo je Dulić u Vladi Srbije nakon sastanka sa predstavnicma reciklažne industrije u našoj zemlji.
Prema njegovom mišljenju, razgovori sa ljudima iz branše su veoma značajni za unapređenje rada Ministarstva.
- U Srbiji se i dalje odvaja premalo materijala za reciklažu. Moramo početi sa separacijom recikliranog otpada i namera je da bude otvoreno 30 reciklažnih dvorišta kako bi razvoj ove industrijske delatnosti bio unapređen - dodao je resorni ministar.
Dulić je naglasio da će otvaranjem reciklažnih dvorišta ogromna količina otpada (staklene flaše, papir, aluminijumske konzerve) biti prikupljane i obrađivane, što će i doprineti povećanju broja zaposlenih.
- Postoji odliv sekundarnih sirovina usled čega planiramo da uspostavimo "berzu", a sredstva će morati da budu uplaćivanja reciklerima prema dogovoru. Planirano je, takođe, i uvođenje ekoloških taksi na stara vozila - napomenuo je Dulić.
Vlasnik pančevačkog reciklažnog centra "Božić i sinovi" Jovica Božić složio se sa resornim ministrom da će najavljena organizacija posla u ovoj oblasti doprineti povećanju broja zaposlenih i precizirao da trenutno ima oko 400 registrovanih preduzeća za reciklažu.
Zadovoljan saradnjom sa Ministarstvom je i generalni direktor fabrike kartona "Umka" Miloš Ljušić.
- Kapaciteti za preradu postoje, problem je obezbeđivanje dovoljne količine sirovina. Važno je da je zabeležen porast proizvodnje, odnosno prerade materijala. U Srbiji se preradi oko 180.000 tona starog papira i očekujemo da se u narednom periodu trend porasta nastavi - istakao je Ljušić.