U beogradskom hotelu Hyat Regency, u prisustvu velikog broja zvanica, danas je javnosti promovisan Savet zelene gradnje Srbije, organizacija koja se po prvi put pojavljuje na našim prostorima. Savet zelene gradnje Srbije je nezavisna i neprofitna organizacija, pod vođstvom članova, koja je formirana sa jednim posebnim razlogom, da podrži razvoj održive gradnje u Srbiji.
Savet zelene gradnje Srbije - sajt organizacije (vidi profil na kraju teksta)
SrGBC organizacija je osnovana od strane osam lokalnih kompanija među kojima su: Energo Energy Efficiency Engineering, Koling, Dunav Osiguranje, Atelje Grbić, Terming, BMSK, Toplica Drvo i Sauter Building Control Serbia (vidi profile firmi na kraju teksta).
Ciljevi Zelenog saveta Srbije:
|
Vizija Saveta Zelene Gradnje Srbije je da postane pouzdana organizacija koja će voditi zemlju ka održivosti u svakom aspektu životne i radne okoline. Misija Saveta zelene gradnje Srbije je da podstakne i oblikuje transformaciju srpske građevinske industrije i tržišta ka sistemima održivosti i praksi zelene gradnje.
- Savet zelene gradnje Srbije je po pitanju članstva otvorena organizacija za sve direktne i indirektne učesnikegrađevinske industrije -rekla je Marija Golubović, predsednik Saveta. Ona je istakla da Savet zelene gradnje Srbije vodi svoje članove u bolju budućnost u kojoj će zgrade biti bolje izgrađene, efikasne, komforne i pristupačne za svoje korisnike i društvo u celini.
Skup su pozdravili sekretar za zaštitu životne sredine grada Beograda, Goran Trivan, kao i Slobodan Cvetković iz Ministarstva za prostorno planiranje i zaštitu životne sredine(sektor obnovljivih izvora energije).
sa osnivanja SrGBC-a (fotografija levo); Marija Golubović (fotografija desno)
Savet zelene gradnje Srbije je član Svetskog saveta zelene gradnje (World Green Building Council) i kao takav ima pristup internacionalnim seminarima, najbitnijim informacijama i najboljim primerima iz oblasti zelene gradnje. Svetski savet zelene gradnje je unija nacionalnih Saveta, čija je misija da ubrzaju transformaciju izgrađenog okruženja ka održivosti. Brzorastuća GBC mreža trenutno predstavlja preko 50 procenata globalne građevinske aktivnosti. Globalna GBC mreža vodi pokret koji objedinjuje ekološku i socijalnu odgovornost graditeljske industrije.
LEED standard - Lider u projektovanju sa ciljem uštede energije i zaštite životne sredine Sistem LEED se bazira na dodeljivanju kredita za svaki uslov koji karakteriše održivost zgrade. Iz sume kredita proizilazi nivo sertifikacije izražen u procentima. Sistem LEED sertifikacije, koji se primenjuje u preko 100 zemalja širom sveta, je razvijen od strane Saveta zelene gradnje SAD-a, a udruženje koje izdaje sertifikate je osnovano kao nezavisno telo- Institut zelene gradnje SAD-a. |
Linkovi:
- Gradjevinarstvo.rs na svečanoj promociji SrGBC-a - klikni na link