Ministar za nauku i tehnologiju Srbije Božidar Đelić potpisaće sutra (25. avgust 2010. godine) u Svilajncu sa predstavnicima te opštine protokol o finasiranju projekta Prirodnjačkog centra, vrednog 5 miliona evra.
Kako se navodi u saopštenju Đelićevog kabineta, Prirodnjački centar će programski biti deo Centra za promociju nauke, biće finansiran novcem Evropske investicione banke koji je Srbija dobila za istraživanje i razvoj u javnom sektoru.
Planirano je da izgradnja Prirodnjačkog centra počne u septembru ove godine, a da bude završena do maja 2012. godine. Ukupna vrednost centra je 5 miliona evra, od čega će Opština Svilajnac finansirati oko četvrtine cene tog projekta.
Projekat Prirodnjačkog centra u Svilajncu Prirodnjački centar, ukupne površine 3.000m2, biće podeljen na dve etaže osnove 1.500m2 i visine 5m. Centar će biti izrađen u kombinaciji betona i stakla, a u njegovoj neposrednoj blizini nalaziće se naučno-zabavni park. Objekat Prirodnjačkog centra biće okružen požarnim putem, a ispred same građevine biće parking prostor namenjen automobilima i autobusima. Kako su najavili u opštini Svilajnac, objekat će sadržati tri tipa prostorija: upravno-tehničke, izložbene, radionice, 3D bioskop i kafeteriju. Tehničko-tehnološka jedinstvenost centra ogledaće se u korišćenju najsavremenije naučne opreme, kao i audio-vizuelnih efekata, kompjuterskih animacija i interaktivnih sadržaja u izložbenom prostoru. Fokus izložbenog dela biće na prezentovanju već postojećih informacija na inovativan način radi približavanja nauke široj javnosti. U prizemlju Prirodnjačkog centra biće izloženi eksponati geološko-paleontološkog tipa, podeljeni na različite tematske celine:
U ulaznom prostoru posetiocima će biti prikazane informacije koje će ga uvesti u svet paleontologije i geologije Zemlje. Steći će uvid u geološka doba, diverzitet živog sveta i izgled kopna u datim periodima razvoja planete. Izumrle kopnene biljke i životinje biće predstavljene u više celina i zauzimaće najveći deo prostora. U prizemnom centralnom delu objekta stajaće replike tri dinosaurusa u prirodnoj veličini i tunelom sa posebnom naučnom namenom. Tiranosaurus reks (dužine 12,4m), denversaurus (5,5m) i strutiomimus (4,9m) spadaće u izložene replike i biće okruženi gustim biljnim rastinjem. Tunel ima svrhu da pri prolaženju prikaže geološke slojeve zemljine kore sa fosilima različitih perioda. U njemu će stajati fosili amonita i originalni fosil notosaurusa starog 245 miliona godina dimenzija 114 x 47cm zaštićen staklom. Na samom ukrštanju staza stajaće originalni primerak glave tarbosaurusa. Taj deo pokazivaće vremenski period u rasponu od 180 miliona godina: dinosaurusi su stari oko 65 miliona, amoniti u tunelu 140-180, a notosaurus oko 245 miliona godina. U odvojenim prostornim celinama stajaće replike skeleta edmontosaurusa, tiranosaurus reksa i triceratopa. Replika edmontosaurusa biće duga 8,5m sa originalnim fosilnim gnezdom veličine 70 x 60cm sa 11 jaja dinosaurusa. Dekoracija prostora obuhvataće mural, komade stena različitih nivoa i nekoliko stabala drveća ili žbunja. Pored replike biće postavljen originalni fosil tarbosaurusovg stopala veličine 70cm. Muralno oslikavanje zidova, stenje i bilje su i na ovom mestu deo dekoracije. Triceratop će biti poslednji predstavljeni kopneni dinosaurus. Dužina replike iznosi 6,7m, a pored njega će stajati originalni fosil protoceraptorove lobanje dimenzija 60 x 60cm. Okolni prostor će biti ukrašen muralima, stenjem i gustom vegetacijom. Leteći dinosaurusi biće postavljeni iznad centralnog dela sa dinosaurusima, okačeni o tavanicu. Poseban prostor biće posvećen sisarima kao vrsti koja je počela da dominira planetom po izumiranju dinosaurusa. Originalni fosil repa gliptodona i lobanja merikoidodona će biti eksponati ovog dela. Okruženje će biti ukrašeno muralima (pogledati prilog 3) koji karakterišu floru i faunu oligocena (30 miliona godina unazad). Deo izložbenog prostora biće posvećen paleontološkim nalazima Srbije. Ovakva postavka će biti veoma značajna jer će omogućiti posetiocima da na jednom mestu upoznaju biljne i životinjske vrste koje su postojale na ovim prostorima (mamuti i drugo). U toj tematskoj celini će biti izloženi eksponati pronađeni prilikom iskopavanja koje je finansijski pomogao Prirodnjački centar. Više o projektu čitajte na sajtu E-kapija na linku ovde - http://www.ekapija.com/website/sr/page/331328 |