Procenjuje se da kombinacija porasta broja stanovnika i urbanizacije može izazvati udvostručenje ili čak utrostručenje potrošnje energije i emisija u zgradama do 2050. godine. U trenutku kada se u svetu hitno moraju smanjiti emisije CO2 i poboljšati energetska efikasnost, to se čini gotovo nemogućim izazovom. Kako rastuća, urbanizovana populacija može živeti održivo?
Ilustracija (www.pixabay.com)
Rešenje nam je pred nosom – u našim domovima i na radnim mestima. Velika većina njih nepotrebno troši energiju dopuštajući da se dragocena toplota gubi u hladnijim klimama, odnosno previše energije troši se na hlađenje prostorija u toplijim područjima. Već i današnjom tehnologijom za energetsku efikasnost može se postići važan iskorak. Pravilnom izolacijom moglo bi se uštedeti do 70% potreba za grejanjem i hlađenjem u zgradama. Obnavljanjem postojećih zgrada i postizanjem visokih standarda performansi u novim zgradama može se dramatično smanjiti potražnju za energijom i emisije CO2, bez obzira na rast broja stanovništva.
Sada, kada su ciljevi zaštite okoline važniji no ikada ranije, nudi se prilika za poboljšanje energetske efikasnosti u zgradama.
Za energetski efikasne, održive obnove, ali i nove zgrade idealan je izbor ROCKWOOL izolacije od kamene vune:
- lako se postavlja u stare i nove konstrukcije,
- ostaje na mestu tokom upotrebnog perioda zgrade,
- tokom upotrebe zadržava svoj oblik i toplotna svojstva,
- propušta paru i ne nakuplja vlagu,
- izrađena je od prirodnog, neorganskog kamena koji pruža zaštitu od požara, dugotrajnost i izvrsnu zaštitu od buke.
Pročitajte više na www.rockwool.rs.