Predstavnici opština i gradova Borskog, Braničevskog i Zaječarskog upravnog okruga razmatrali su zajedničke aktivnosti za bržu realizaciju projekta „Koridor Istok“.
Kako su rekli na sastanku u Boru, taj strateški i ekonomski značajnan put u dužini oko 138 kilometara bi obuhvatio auto-put, železnički i rečni saobraćaj i trebalo bi da nađe svoje mesto u prostornom planu Srbije i Bugarske, poručeno je sa tog skupa, kojem su prisustvovali i predstavnici Vlade Srbije, „Instituta za puteve“ i „Železnica Srbije“.
Evropski „Koridor Istok“ bi u Srbiji povezivao Koridor 10 i granični prelaz sa Bugarskom kod Negotina.
Taj putni pravac bi trebalo da poveže Požarevac i granični prelaz Mokranje, kod Negotina i prolazio pored Kučeva, Majdanpeka i Bora, kao deo evropskog koridora Jug koji bi u budućnosti trebalo da spoji Portugaliju i Crno more.
- Vlada Srbije na čelu sa premijerom Aleksandrom Vučićem opredeljena je za razvoj infrastrukture, koja je stožer razvoja celokupne države, jer bez dobre infrastrukture nema razvoja ni turizmna, ni privrede, a mi tu definitivno zaostajemo. Stoga će mandat ove vlade biti iskorišćen da se završi projektna dokumentacija za puteve, dovrši Koridore 10 i 11, a i koridor Istok, jer svaki od njih ima veliki značaj, posebno za regione kroz koje prolazi – rekao je „Tanjugu“ savetnik predsednika Vlade Srbije za regionalni razvoj lokalne samouprave Dragan Vranić.
Na skup je rečeno da je značaj koridora Istok velik i za susedne zemlje, Bugarsku i Rumuniju.
- Izgradnja tog puta, koji će biti vezan za naš Koridor 4, od izuzetnog je značaja za Bugarsku, ali i Rumuniju. Važan je za zbližavanje naših naroda, koje uz dobrosusedske odnose veže i istorija. Veoma smo zainteresovani i nadamo se da će projekat biti uspešno završen kako za vas tako i za nas – rekao je predsednik Vidinskog okruga u Bugarskoj Momčil Stanov.
On dodaje da ovaj koridor neće samo biti most koji spaja kulturu i ljude dve susedne zemnlje već će biti i stožer ubrzanog privrednog razvoja dve zemlje.
Na sastanku u Boru istaknuto je da se očekuje da će „Koridor Istok“ uskoro naći svoje mesto u prostornom planu kako Srbije, tako i Bugarske.
Načelnik Borskog upravnog okruga Miroslav Knežević je naglasio da su prvi koraci već preduzeti.
- Cilj nam je bio da kolege iz Bugarske obavestimo o značaju ovog koridora za istočnu Srbiju. To je značajno, jer je saradnja veoma bitna kako za izradu projektne dokumentacije, tako i za promene u prostornom planu – kaže Knežević.
O značaju ove trase koja obuhvata drumski, železnički i rečni saobraćaj i direktno spaja države Balkana sa zapadnom Evropu i Bliskim istokom, o njenoj ekonomskoj, socijalnoj, ekološkoj i demografskoj značenju u Boru je govorio i Nenad Čolović, autor i inicijator projekta „Koridora Istok“.
Kako kaže, značaj ovog koridora može se objasniti na nekoliko nivoa – „interkontinentalnom jer povezuje transevropski put sa Rusijom i Azijom, evropskom jer spaja Crno more i Atlanski okean, evroregionalnom jer bi povezao niz država Balkana, nacionalnom pošto je to jedan od pet najznačajnijih strateških pravaca, kao i nivou privrednog razvoja istočne Srbije i razvoja 13 opština kroz koje bi on prošao u našoj zemlji“, naglasio je Čolović.