Ministar privrede Željko Sertić otvorio je Međunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća u Beogradu i poručio da veliki broj kompanija koje učestvuju pokazuje da srpsko tržište u oblasti tehnologije ima veliki potencijal.
Sertić je rekao da na sajmu učestvuje 500 izlagača iz 25 zemalja i da je to jedna od najvećih sajamskih manifestacija koja se održava u Beogradu.
- Ne tako davno, koristili smo pisma i putovali parnom železnicom i koristili jednostavne i primitivne alate, dok danas život ne možemo da zamislimo bez kompjutera, a deca se rađaju sa internetom i mobilnim telefonima – istakao je Setić.
On je rekao da razvoj svake zemlje i ekonomije dominantno zavisi od razvoja naučnih dostignuća, pre svega od primene tehnoloških inovacija.
Sertić je naglasio da je ministarstvo donelo pravni okvir i preuzelo evropske direktive po pitanju tehničkih standarda za mašine i industrijske proizvode, kao i da sprovode stalne tehnološke obuke privrednika i preduzetnika.
- Uloga nauke u budućnosti biće sve veća u razvoju ekonomije – naveo je Sertić, dodajući da i naša zemlja treba nauku da stavi prvi plan s obzirom da države koje svoje ekonomije zasnivaju na znanju, brže izlaze iz krize.
Međunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća, najreprezentativnija sajamska manifestacija te vrste u regionu, biće održan od 11. do 15. maja na Beogradskom sajmu. U okviru tog sajma, posle dve decenije, na velika vrata se vraća i specijalizovani sajam posvećen informaciono komunikacionom (ICT) sektoru. Izlagačima je na raspolaganju više od 15.000 kvadratnih metara zatvorenog i otvorenog izložbenog prostora.
Očekivanih 20.000 pre svega poslovnih posetilaca može se nadati najnovijim dostignućima ponajviše iz oblasti industrijskih tehnologija - elektroenergetike, elektronike, telekomunikacija, procesne tehnike, brodogradnje, saobraćaja, klimatizacije, grejanja i hlađenja, logistike, materijala, opreme za profesionalne i naučne svrhe, ali i iz drugih tehničko-tehnoloških sektora, robnih kategorija i grupa.
Izlagački akcenat tradicionalno je na takozvanoj „fabrici 21. veka“ (integrisanoj industriji i „pametnim“ fabrikama), energetskim sistemima (modernim tehnologijama i obnovljivim izvorima energije), tehnotronici (računari, računarska i mrežna oprema, aplikativni softveri ) i naročito inovativnim proizvodima i projektima.
Sajam tehnike biće obogaćen obimnim stručnim pratećim programom, u okviru kojeg će biti održan i strateški značajan međudržavni poslovni skup posvećen unapređenju ekonomske saradnje Srbije i Italije u domenu razvoja i primene novih proizvodnih tehnologija, posebno mehatronike, robotike i industrijske automatizacije.
Svoj status najvećeg regionalnog tehničko-tehnološkog sajamskog događaja ovogodišnji Sajam tehnike će pokušati da dokaže i Međunarodnim sajmom informacionih i komunikacionih tehnologija (ICT), koji će biti održan u sklopu Sajma.
Sajam tehnike podražali su Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Privredna komora Srbije i Društvo za informatiku Srbije.