Firma LEGI SGS d.o.o. je deo matične kompanije osnovane 1949. godine u Moersu, Nemačka. Jedan od značajnih segmenata firme odnosi se na antikorozivnu zaštitu ogradnih sistema gde glavnu ulogu ima primena TRIPLEX tehnologije. Ovo je jedinstveni način antikorozivne zaštite koji obuhvata procese cinkovanja, hromaizacije i plastifikacije.
LEGI koristi samo najkvalitetnije materijale (Foto: LEGI)
Čelični materijali za LEGI ograde cinkuju se isključivo u komadu kao izrađeni elementi.
- Kompletna obrada visokokvalitetnog čeličnog materijala sjajnim završnim slojem;
- Najkvalitetnija obrada, posebno na varovima;
- Potpuno očuvana dragocena pocinkovana prevlaka;
- Bez povećanog rizika od pojave rđe na varovima i spojevima;
- Izuzetno homogena pocinkovana prevlaka naneta elektrolitičkim postupkom;
- Ekološki bezbedna primena deficitarnih izvora cinka;
- Bez rizika od povrede oštrim pocinkovanim krajevima;
- Oblaganje sloja cinka primenom LEGI procesa galvanskog hromiranja;
- Izdržljiva zaštita koja se obezbeđuje LEGI plastifikacijom ekološkim prahom.
Ekološki bezbedna primena cinka (Foto: LEGI)
Tehničke informacije o proizvodu
Proizvodnja rešetkastih elemenata
Osnovu dugotrajne antikorozivne zaštite predstavlja proizvodnja. Žica se seče na željenu dužinu i ispravlja na sopstvenim mašinama. Koristi se samo najkvalitetniji galvanizujući materijal čiji kvalitet garantuje LEGI Garancija kvaliteta.
Antikorozivna zaštita
Samo galvanizacija potpunim potapanjem obezbeđuje osnovu za kompletnu zaštitu protiv korozije. LEGI-TRIPLEX zaštita se takođe zasniva na ovom principu. Svih 1122 tačke zavarivanja i 146 rezova kod 2,03m visokog rešetkastog elementa su zaštićeni pocinkovanom prevlakom nakon zavarivanja.
Ovim se kupcu obezbeđuje garancija da ne može doći do korozije na rezovima i tačkama zavarivanja kao posledica kasnijeg oštećenja ili uništenja pocinkovanog sloja prilikom postupaka zavarivanja ili rezanja. Primena hromiranja u cilju zaštite galvanizovane površine i kasnije plastifikacije pretvaraju ovaj rešetkasti elemenat u LEGI proizvod sa LEGI-TRIPLEX kvalitetom.
Priprema za obradu
Rešetkasti element se odmašćuje u nekoliko uzastopnih kada i čisti od ostataka iz proizvodnog procesa dekapiranjem.
Izdržljiva zaštita obezbeđuje se plastifikacijom ekološkim prahom (Foto: LEGI)
Postupak TRIPLEX tehnologije
Galvanizacija (elektrolitička galvanizacija)
Ovde se podrazumeva inovativni LEGI postupak galvanizacije. Cink kade sadrže specifičnu količinu cinka rastvorenog u tečnosti. Cink se vezuje za metalne površine ogradnih elemenata primenom elektrolitičkog postupka. Elektroliza obuhvata dovođenje i nanošenje metalnih elemenata na čelik. Ovo se vrši primenom jednosmerne struje u tečnoj sredini. Homogena i vrlo ujednačena prevlaka se postiže konstantno ujednačim postupkom.
Debljina nanešenog sloja cinka je minimalno 55μm. Ovaj postupak se vrši u skladu sa normom DIN 50961.
Pasivizacija
U drugoj fazi nanošenja TRIPLEX zaštite, tj. u okviru postupka pasivizacije, pocinkovana prevlaka rešetkastog elementa je zaštićena dodatnim slojem hroma III. Time se dobija sloj neprobojan za kiseonik i vodonik čime se efikasno sprečava formiranje bele rđe na pocinkovanoj prevlaci. U povezanosti cinka i hroma III dobija se jaka, izuzetno glatka i shodno tome veoma otporna površina koja prema mišljenu stručnjaka garantuje najbolje prianjanje sledećeg sloja plastifikacije. LEGI koristi samo ekološki prihvatljiv hrom III. Ovo se prepoznaje po blago plavičastim površinama. Ovaj postupak se vrši u skladu sa normom DIN 2081.
Cilj je dobijanje najbolje zaštite i sjajnog izgleda (Foto: LEGI)
Plastifikacija ekološkim prahom
LEGI plastifikacija ekološkim prahom predstavlja završni sloj procesa LEGI-TRIPLEX zaštite. Međutim, nijedno plastificiranje ekološkim prahom nije "vodonepropustivo". To znači da voda i kiseonik permanentno probijaju ovaj sloj i ponovo isparavaju. Bez galvanizacije potpunim potapanjem i zaštitnog sloja hroma III, ovaj postupak neminovno dovodi do korozije. Poznavanje ovog fizičkog procesa pokazuje koliko je važno da ne dođe do oštećenja pocinkovane prevlake kasnije prilikom zavarivanja ili sečenja. Samo na taj način je moguće trajno sprečiti koroziju na ovim kritičnim mestima. Ovaj postupak se vrši u skladu sa normom DIN 13438.
Krajnji cilj je dobijanje ograde koja obezbeđuje najbolju zaštitu i sjajan izgled, a u zavisnosti od želje kupca ograda se može isporučiti u različitim bojama.