Izgradnja muzeja Hansa Kristijana Andersena u njegovom rodnom gradu inspirisan bajkama koje je napisao još uvek traje, a da li će biti završen ove godine kako je najavljeno ostaje da se vidi. Projekat osmišljen od strane Kengo Kuma & Associates je ustvari arhitektonska reinterpretacija "Ognjila", jedne od Andersenovih priča, u kojoj drvo otkriva podzemni svet, magično pokazujući nove perspektive ispred posmatrača. Kombinovaće se krajolik, arhitektura i moderni dizajn. Ideja za projekat nalikovala je Andersenovoj metodi, gde se mali svet iznenada širi u veći svemir.
Muzej Hansa Kristijana Andersena inspirisan njegovim bajkama (Foto: Kengo Kuma)
Planirano je da muzej koji će biti smešten u Odenseu bude mesto koje će posetioce da podstakne na potragu za zagonetkom, maštom i čarobnim avanturama. Cilj nije prepričati bajke već "preko" njih komunicirati o suštini i podstaknuti na dalje čitanje. Umetnički svemir H.C. Andersena fantastičan je jer preokreće na zamišljanje malo drugačijeg sveta. Njegove bajke ne upućuju na univerzalnu istinu, već na otvorenost, posebnost i raznovrsnost sveta.
Muzej Hansa Kristijana Andersena inspirisan njegovim bajkama (Foto: Kengo Kuma)
Prostire se na površini od 5.600 kvadratnih metara i uključuje kuću za decu i podzemni muzej okružen čarobnim vrtom. Muzej će karakterisati najsavremenija tehnologija i pristup scenografiji, što će još više učiniti zanimljivim Andersenov čarobni svemir. "Spajanje" prostora sa Andersenovim književnim univerzumom i materijalizacija njegovog umetničkog iskustva, arhitektura zgrade muzeja, zvuk, svetlost i vizuelni elementi obezbediće da se neprestano stvaraju novi susreti između svakog posetioca i bajki.
Muzej Hansa Kristijana Andersena inspirisan njegovim bajkama (Foto: Kengo Kuma)
Andersenove "umetničke" strategije korišćene su kao polazište za oblikovanje vrta, muzeja i izložbenih prostora, kao i za brojne umetničke elemente koji će se tu nalaziti. Ovo je jedan od najvećih i najambicioznijih projekata u Danskoj kada su muzeji u pitanju u poslednjih nekoliko godina.
Unutrašnjost muzeja (Foto: Kengo Kuma)