Završena je izgradnja kompleksa i tornja “Nanchang Waves” koji predstavlja kulturni i komercijalni centar. Specifičan je po tome što se nalazi okružen vodenim pejzažom koji je ujedno bio i inspiracija za ovaj projekat. Nalazi se u glavnom gradu kineske provincije Đangsi u neposrednoj blizini parka pod nazivom “Elephant Lake Wetland Park”. Kompleks obuhvata površinu od preko 5.850m² koja se proteže između valovitih trgova, javnih vrtova i otvorenih prostora za okupljanje, uključujući amfiteatar na otvorenom. Projekat je uradila firma Nordic - Office of Architecture sa sedištem u Oslu. Iz firme su rekli da grad Nančang ima dugu tradiciju izgradnje tornjeva.
“Nanchang Waves” (Foto: Nordic - Office of Architecture)
Ovo multifunkcionalno središte ima za cilj ima da okupi lokalnu zajednicu ali i bude neka vrsta “nastavka” pejzaža koji će da smesti maloprodajne sadržaje, galerijske prostore i prostore za događanja. “Nanchang Waves” odnosno observacioni toranj uzdiže se 35 metara u visinu iznad okolnih močvarnih područja. Kako kažu arhitekte “predstavlja plan budućeg življenja i novog duha grada”. Do osmatračnice na vrhu dolazi se dvostrukim spiralnim stepeništem širine 7 metara, koje se prostire na nešto više od 650 kvadratnih metara. Ono služi za penjanje do osmatračnice i spuštanje, a zanimljivo je jer usput pruža prekrasne vidike. Kada se stigne do vrha, ulazi se u osmatračnicu, odakle se pruža pogled na prirodni krajolik obližnjih močvarnih područja, kao i promenljivi pejzaž pri izlasku i zalasku sunca.
“Nanchang Waves” (Foto: Nordic - Office of Architecture)
Arhitekte “Nanchang Waves” objašnjavaju kroz tri različite zone unutar njega koje odgovaraju različitim prirodnim elementima, a to su: voda (prednji javni trg), zemlja (komercijalni prostori) i nebo (observacioni toranj).
“Nanchang Waves” (Foto: Nordic - Office of Architecture)
“Nanchang Waves” je prvi realizovani projekat Nordic - Office of Architecture u Kini. Najistaknutiji je novozavršeni aerodrom u Istanbulu, koji ima najveći putnički terminal na svetu, a osmišljen je u saradnji sa britanskim firmama Grimshaw i Haptic.
“Nanchang Waves” (Foto: Nordic - Office of Architecture)