INFONET-468X60-BANNER

SFSOPLATE-970X250-BANNER

Opeka od građevinskog otpada

08.05.2020. | Gradjevinarstvo.rs

Opeka pod nazivom "K-Briq" za održivu izgradnju stvara manje od 10 odsto emisije ugljenika koja se oslobađa tokom proizvodnje standardnih opeka i napravljena je 90 odsto od građevinskog otpada. Startap kompanija nazvana Kenoteq lansirala je ovu opeku a delo je profesorke brazilskog porekla Gabriele Medero sa Heriot-Watt University u Edinburgu. Ona je pre više od 10 godina počela da istražuje kako se građevinski materijal može ponovo koristiti, s obzirom da stvara puno otpada. 

"K-Briq" opeke (foto: Kenoteq)

Ova opeka izgleda poput obične cigle, iste je težine i ponaša se na isti način kao i ona od gline, ali je mnogo efikasnija za izolaciju. Međutim, "K-Briq" je opeka koja se ne peče, pa samim tim nije potrebno stvaranje temperature od preko 1300°C u specijalizovanim pećima. Ugljenični otisak i potrebna energija za proizvodnju su stoga zanemarljivi. 

Budući da se otpadni materijali pronađeni na različitim gradilištima ili mestima porušenih objekata i sl. razlikuju, "K-Briq" se ne može proizvoditi na licu mesta. Otpad se sakuplja na mestima kao što su reciklažni centri, razvrstava i nakon toga koristi pogodan koji ide u dalju proceduru. 

Verovatno najvažniji element koji čini "K-Briq" jeste vezivno sredstvo koje omogućava da se povežu materijali kao što su delovi izlomljenih opeka, gips karton, beton, šljunak i pesak i formira održiv, novi građevinski blok. Od čega je napravljeno to vezivno sredstvo i kako ono spaja sve ove otpadne građevinske materijale ostaje tajna zbog patentiranja, ali i da bi se ovaj izum komercijalizovao i postao profitabilan proizvod.

Da bi ispunila neophodne propise koji se tiču stavljanja u upotrebu "K-Briq" je morala da zadovolji građevinske standarde. Testirana je izdržljivost opeke, otpornost na požar, simulirane su najekstremnije okolnosti, tako što se zamrzavala i stvarali su se najstroži uslovi tokom različitih vremenskih perioda. 

Osim što štedi energiju u procesu proizvodnje i ne zahteva upotrebu energije, smanjuje i emisiju ugljenika jer se proizvodi lokalno u Škotskoj. Na ovaj način bi se smanjila, ako ne i uklonila potreba za uvozom, jer opeke koje se koriste za izgradnju dolaze najviše iz Belgije, Španije, Portugala i Ukrajine. Ako Kenoteq postane međunarodna kompanija, mnogo toga bi se promenilo i tehnika izrade mogla bi čak biti i licencirana. Kenoteq trenutno proizvodi svoje opeke u Hamilton centru za otpad i reciklažu u Edinburgu.

Serpentine Pavilion 2020

“Serpentine Pavilion 2020“ (foto: Conterspace)

U planu je da od opeke "K-Briq" bude izgrađen “Serpentine Pavilion 2020“ u okviru Kensingtonskih vrtova  u Londonu. Zbog trenutne situacije koja vlada u svetu, još uvek se ne zna kada će to biti.

 

Komentari: 0

Vezane kategorije


TEKSTOVI /iz kategorije/


XELLA-300X250-BANNER

ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


TUPLEX SRB
TUPLEX SRB
BEOGRAD-DOBANOVCI
www.tuplex.rs

BAUMIT
BAUMIT
BEOGRAD-ZVEZDARA
www.baumit.rs

LORENCIC
LORENCIC
BEOGRAD-ZEMUN
www.lorencic.rs

POLET IGK
POLET IGK
NOVI BEČEJ
www.nexe.rs

TRITONEX
TRITONEX
KRAGUJEVAC
tritonex.rs

ISOMAT
ISOMAT
PEĆINCI-ŠIMANOVCI
www.isomat.rs

Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Dr 06.01.2025.
Cena u evrima oko 2.1 milijarda, Expo Srbij...
Radgost 17.12.2024.
Jel ce sat da bude u bronzu? 😁
Zile 01.12.2024.
Molim vas, kao radnik gradjevinskog preduze...
Saša Levi 24.11.2024.
Veseli me da će “Linearni grad” koji su prv...
Nenad 13.11.2024.
Lepa je ta inicijattiva. Da vidim kakva e b...

;